fbpx

Wybór bramy garażowej to wieloetapowy proces, obejmujący zarówno pomiar i projekt. Zanim brama zostanie wyprodukowana i zamontowana konieczne jest odpowiednie wykończenie wnętrza garażu, w tym ścian, posadzki oraz sufitu, a także przygotowanie otworu pod bramę garażową. Dostosowanie otworu jest niezwykle istotne, aby zagwarantować w przyszłości płynne, długie i bezawaryjne działanie planowanej bramy. W jaki sposób należy o niego zadbać?

 

Spis treści:

 

Na jakim etapie zamontować bramę garażową?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie bramy garażowej po całkowitym zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych w obrębie garażu. Z doświadczenia wiemy, że niekiedy jest to niemożliwe. Warto skierować swoją uwagę na wykończenie tych elementów konstrukcyjnych, które są niezbędne dla zamontowania bramy. 

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

Warto zadbać o to, aby nadproże i sufit były w chwili montażu bramy wytynkowane i pomalowane. Te kluczowe elementy garażu powinny być równe i tworzyć idealnie równoległą powierzchnię. Podobnie jest z posadzką. Do montażu bramy przystępujemy wtedy, gdy podłoga jest równa i przybrała już swoją ostateczną postać. Dzięki temu można odpowiednio wybrać rozmiar bramy i zapewnić jej płynną pracę zwieńczoną szczelnym zamknięciem. 

Warto zwrócić uwagę także na ocieplenie, ponieważ dotyczy ono nie tylko zewnętrznych ścian garażu, ale także ościeża bramy. Uwzględnienie tego elementu podczas ocieplania budynku minimalizuje utratę ciepła poprzez zniwelowanie powstawania mostków termicznych. 

Jeżeli garaż ma być wyposażony w bramę automatyczną (od razu, czy też napęd będzie montowany dopiero w przyszłości), warto odpowiednio wcześniej przygotować miejsce na prawidłową instalację. Jeszcze przed tynkowaniem ścian warto zatroszczyć się o położenie instalacji elektrycznej oraz o zamontowanie gniazda (najczęściej w suficie). Pozwoli to na uniknięcie kucia ścian i niszczenia efektów pracy w przyszłości. 

brama segmentowa

Brama garażowa segmentowa w wykonaniu Migas-Door

Jak rodzaj bramy wpływa na wymiary otworu?

W zależności od wybranego rodzaju bramy otwór pod bramę garażową osiąga różne wymiary. W przypadku rozwiązania segmentowego konieczne jest zwrócenie uwagi na szerokość oraz wysokość otwarcia bramy. Otwór przygotowywany pod bramę segmentową powinien być minimum o 70 centymetrów szerszy niż samochód parkujący w garażu. Wszystko po to, aby proces parkowania był wygodny i nie wiązał się z ryzykiem uszkodzenia pojazdu.

Montaż bramy dwuskrzydłowej może być wykonywany na kilka sposobów.

  • Jednym z nich jest instalacja w świetle otworu, co sprawia, że szerokość światła do przejazdu samochodem po zamontowaniu bramy zmniejsza się o 19 cm, zaś wysokość o 9 cm.  W przypadku instalacji bramy dwuskrzydłowej w wersji przed otworem szerokość i wysokość światła otworu nie ulegają zmianie.
  • Z kolei bramę podwieszaną przesuwną można zainstalować zarówno przed, jak i za otworem, a jej montaż nie wpływa na zmniejszenie światła otworu.

Dalsza lektura: Wszystko, co musisz wiedzieć o drzwiach i bramach garażowych dwuskrzydłowych!

 

Jak przygotować otwór pod bramę garażową?

Jak przygotować otwór pod bramę garażową?

Brama garażowa w wykonaniu Migas-Door

Otwór pod bramę garażową należy odpowiednio przygotować, aby możliwe było precyzyjne osadzenie bramy, zachowanie szczelności konstrukcji, a także zapewnienie bezpieczeństwa oraz płynności otwierania i zamykania bramy.

Podczas przygotowywania otworu należy wziąć pod uwagę:

✅wykończenie ścian, podłóg oraz posadzki
✅każda z powierzchni powinna być równa, pozbawiona krzywizn czy ubytków;
✅ocieplenie otworu z uwzględnieniem miejsca na wykonanie izolacji np. ze styropianu czy polistyrenu: warto wykonać ocieplenie przed pracami wykończeniowymi i instalacją bramy;
✅instalację elektryczną, jeśli planowane jest zainstalowanie napędu (także w dalszej przyszłości): przeprowadzenie przewodów warto przewidzieć i zainstalować jeszcze przed zakończeniem prac wykończeniowych w obrębie sufitu, ścian oraz otworu pod bramę;
wymiary otworu na bramę:

    • najczęściej spotykanymi bramami dla garaży jednostanowiskowych są konstrukcje o wysokości od 200 do 280 cm i szerokości od 200 do 270 cm,
    • w przypadku garaży dwustanowiskowych szerokość bramy najczęściej osiąga od 400 do 550 cm.

W Migas-Door możliwe jest zamówienie bram o nietypowych i niestandardowych wymiarach. Odpowiednie przygotowanie otworu bramy garażowej jest jednym z najważniejszych procesów. Warto więc zadbać o cały proces wykończeniowy. W przypadku wszelkich wątpliwości oraz indywidualnych projektów bram o niestandardowych wymiarach Migas-Door oferuje porady i konsultacje w kwestii odpowiedniego przygotowania otworu, a także wyprodukowanie i montaż bramy.

Zadzwoń po bezpłatną wycenę

 

Ocieplenie otworu bramy garażowej, czy warto?

brama garazowa dwuskrzydlowa panel orzech

Brama garażowa w wykonaniu Migas-Door

Jak już wspomnieliśmy, ocieplenie otworu bramy garażowej to bardzo ważny krok, którego pod żadnym pozorem nie należy pomijać. Bagatelizowanie ocieplenia otworu wraz z ościeżem sprawi, że garaż nie będzie spełniał kryteriów termoizolacyjnych. Znaczne straty ciepła powstałe na skutek obecności mostków termicznych przełożą się na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Warto pamiętać, że ocieplenie otworu po montażu bramy garażowej jest nie tylko trudniejsze, ale także mniej wydajne. Trudno dotrzeć do wszystkich zakamarków, a jednocześnie grozi to zabrudzeniem i zniszczeniem starannie dobranej bramy. Wynika z tego, że otwór bramy garażowej powinien być pierwotnie nieco szerszy niż brama. Wszystko po to, aby swobodnie można było ocieplić go za pomocą styropianu lub innego surowca, a następnie otynkować.

 

Najczęstsze pytania (FAQ):

Jaki otwór pod bramę segmentową?

Podczas montażu bramy garażowej segmentowej należy zwrócić uwagę na pożądaną szerokość i wysokość otwarcia. Przyjmuje się, że otwór pod bramę segmentową powinien być przynajmniej 70 cm szerszy od samochodu, który będzie parkowany w garażu. Pozwoli to na swobodny wjazd. 

Jaki otwór na bramę wjazdową?

Zgodnie z prawem brama wjazdowa powinna mieć co najmniej 2,4 m szerokości. Przepisy prawa nie regulują minimalnej wysokości bramy wjazdowej, jednak ze względów estetycznych przyjmuje się, że powinna być równa z przęsłami ogrodzeniowymi. 

Jak głęboko słupki pod bramę?

Głębokość montażu słupków pod bramę zależy głównie od rodzaju gruntu. Zbity, zwięzły grunt wymaga około 50-70 cm głębokości. Grunt nieco bardziej sypki stwarza konieczność kopania na głębokość 80-100 cm. 

 

O podobnej tematyce: