fbpx

Każdy gospodarz samodzielnej nieruchomości, czy przedsiębiorca dbający o wygląd i bezpieczeństwo swojego zakładu przyzna, jak duże znaczenie dla całości projektu ma brama ogrodzeniowa. Rzućmy okiem na przegląd klasycznych rozwiązań i najnowsze trendy.

Brama to więcej niż tylko element ogrodzenia

Brama jest szczególnym miejscem z kilku powodów. Bramy otwieramy i zamykamy kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie; bramę najłatwiej naruszyć podczas próby kradzieży; w końcu brama jest symbolicznym miejscem, przez które Twój gość lub kontrahent wchodzi na Twój teren i przechodzi pod Twoją opiekę. To przy bramach w trakcie staropolskich biesiad witało się podróżnych i piło strzemiennego przed wyjazdem.

Rodzaje bram ogrodzeniowych

Dzisiaj wiodący projektanci ogrodzeń wynoszą na pierwszy plan trzy najważniejsze rzeczy związane z ogrodzeniami i bramami wjazdowymi: bezpieczeństwo, praktyczność i niezawodność. 

Jednym z najczęstszych rodzajów bram ogrodzeniowych są rozwiązania przesuwne, gdzie przyjmująca różne formy i wzory konstrukcja porusza się na szynie, chowając w momencie otwierania za prawą lub lewą częścią płotu. Jest to rozwiązanie często stosowane przez gospodarzy ze względu na estetykę i łatwą eksploatację mechanizmu. Brama przesuwna ma wiele zalet, np. możliwość otwierania bramy w zimie, bez konieczności odśnieżania podjazdu. Kolejnym walorem jest brak ograniczeń na podjeździe podczas otwierania/zamykania bramy przesuwnej.

Z kolei bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe często wybierane są do wysokich ogrodzeń w rezydencjach czy frontowych wjazdach do willi. Jest to opcja chętnie wybierana przez miłośników elegancji i kalifornijskiego stylu. Bramy dwuskrzydłowe, czyli najprostsze rozwiązanie, świetnie sprawdza się na wąskich posesjach gdzie nie ma miejsca na otwieranie elementów w bok.

Często praktyczne uwarunkowania skłaniają właścicieli do wyboru bramy harmonijkowej. Jej przewaga nad jej dwuskrzydłową kuzynką uwidacznia się tam, gdzie podjazd jest zbyt krótki lub istnieją nachylenia terenu uniemożliwiające otwarcie dużych skrzydeł do środka posesji. Nowym rozwiązaniem, które urzeka swoją nowoczesnością, jest brama teleskopowa. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla osób lubiących wygodę bram przesuwnych a nieposiadających dostatecznego miejsca na jej otwarcie. Brama teleskopowa składana z dwóch skrzydeł, to interesujące połączenie stylu i praktyczności.

Pamiętajmy, że brama to coś więcej niż element infrastruktury – jest to ten fragment nieruchomości, który wiele powie o właścicielu i odpowiada za pierwsze wrażenie u odwiedzających nas gości. Dla nich praktyczność czy bezpieczeństwo nie są aż tak ważne, jak wyraźny sygnał, że nasze drzwi są zawsze dla nich otwarte, a sami goście – mile widziani.