fbpx

Podczas planowania budowy domu można wybierać pomiędzy wieloma projektami. Podstawową kwestią jest wybór pomiędzy domem z garażem wpisanym w bryłę budynku a obiektem z możliwością dobudowania garażu wolnostojącego. Bez względu na wybrany rodzaj garażu warto zadbać o dobre zabezpieczenie przed włamaniem, które zapewni bezpieczeństwo przedmiotom przechowywanym wewnątrz budynku.

 

Spis treści:

 

Garaż w bryle domu – plusy i minusy

bramy garazowe dwuskrzydlowe orzech

Projekty budynków mieszkalnych połączonych z garażem cieszą się ogromną popularnością. Dzieje się tak, ponieważ przestrzeń garażowa połączona z głównym budynkiem mieszkalnym przekłada się na komfort mieszkańców. Dostęp do auta i narzędzi bez konieczności wychodzenia na zewnątrz to już nie synonim luksusu, a często podstawowe wymaganie inwestorów. Dzięki garażowi wpisanemu w bryłę domu inwestorzy zyskują więcej wolnego miejsca nie tylko na posesji, ale także wewnątrz budynku. Wiele projektów uwzględnia przestrzeń nad garażem jako dodatkową powierzchnię użytkową. Połączenie garażu z domem to także możliwość wygospodarowania w jego części kotłowni lub pralni. Nie da się ukryć, że zintegrowany garaż zwiększa koszt inwestycji, jednak warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do garażu wolnostojącego nie wymaga on dodatkowych formalności, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Należy pamiętać także o odpowiedniej wentylacji i termoizolacji garażu.

 

Garaż wolnostojący – zalety i wady

Wolnostojący garaż to rozwiązanie, które również cieszy się niesłabnącym uznaniem inwestorów. Jego niekwestionowaną zaletą jest fakt, że można go wznieść w każdej chwili, niezależnie od stopnia zaawansowania budowy domu. Do budowy niezależnego garażu można wykorzystać tańsze materiały, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Taka budowla może spełniać funkcję przydomowego magazynu czy warsztatu. Jest to rozwiązanie dedykowane dużym posesjom. Należy jednak pamiętać o przepisach prawa budowlanego. Jeżeli powierzchnia garażu będzie większa niż 35 m2, koniecznie trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę.

Bez względu na to, jaki rodzaj garażu wybiera inwestor, nie może pominąć najważniejszej kwestii, którą jest wybór bramy garażowej. Dobra brama garażowa musi wyglądać estetycznie, zapewniać termoizolację, działać płynnie i przede wszystkim chronić garaż przed nieautoryzowanym dostępem.

 

Brama garażowa rolowana, czy brama segmentowa?

Rolowane bramy garażowe to dość popularne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można wygospodarować dużej przestrzeni wewnątrz garażu. Pionowe prowadzenie i brak prowadnic sufitowych to niekwestionowana oszczędność miejsca. Płaszcz bramy zwijany jest na kasecie do estetycznej skrzynki.

Segmentowe bramy garażowe to innowacyjne rozwiązanie na miarę współczesnego budownictwa. Bramy tego typu są określane jako praktyczne, bezpieczne, estetyczne i luksusowe. Płaszcz bramy segmentowej składa się z segmentów wykonanych ze stalowej, ocynkowanej blachy, którą pokrywa się farbami poliestrowymi lub okleiną. Oba rozwiązania są dostępne w szerokiej gamie barw, dzięki czemu garaż będzie w pełni spójny z bryłą budynku mieszkalnego. Segmentowa brama wypełniona pianką poliuretanową gwarantuje imponujący poziom termoizolacji.

brama segmentowa

Panele w bramie segmentowej są połączone za pomocą solidnych zawiasów. Wykończenie za pomocą materiałów najwyższej klasy zapewnia pełną odporność na działanie czynników atmosferycznych. Konstrukcję wyposażono w skrętne sprężyny o kulkowych łożyskach, co jest gwarancją płynności działania. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia hamulec bezpieczeństwa, który zapobiega niekontrolowanemu opadnięciu skrzydła, nawet jeśli któraś ze sprężyn ulegnie pęknięciu.

 

Brama garażowa dwuskrzydłowa czy przesuwna?

Dwuskrzydłowe bramy garażowe to tradycyjne rozwiązanie o imponujących walorach estetycznych. Prosta konstrukcja idzie w parze z solidnym wykonaniem i nieograniczonym wzornictwem. Warto zauważyć, że dwuskrzydłowe bramy garażowe nie potrzebują filarów bocznych, ani nadproża. Montuje się je na solidnej, stalowej ościeżnicy. Jest to bardzo ważne dla inwestorów, którym zależy na nie pomniejszaniu światła przejazdu. Mocne zawiasy ze stali, personalizowany układ konstrukcyjny oraz zamek z wkładką patentową stanowią doskonałą zaporę przed włamywaczami. Należy pamiętać, że skrzydła bramy do swobodnej pracy potrzebują odpowiedniej ilości miejsca przed garażem.

Przesuwne bramy garażowe są najczęstszym wyborem w przypadku garaży o ograniczonych możliwościach zabudowy. Możliwość personalizacji konstrukcji sprawia, że przesuwna brama garażowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie klasyczne rozwiązania zawiodły. Inwestor może wybrać przesuwną bramę garażową z jednym skrzydłem lub postawić na dwuskrzydłową wersję. Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni wzdłuż ścian garażu. Ciekawym rozwiązaniem jest asymetryczny podział skrzydeł bramy. Co ważne, brama przesuwna może zostać zamontowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz garażu.

 

Czym kierować się podczas wyboru bramy garażowej?

Znamy już rodzaje bram garażowych i wiemy, jakie warunki zabudowy musi spełniać garaż, aby zostać w nie wyposażony. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Nigdy nie powinniśmy sugerować się wyłącznie ceną. Wybór uniwersalnej, taniej bramy może skutkować jej nieprawidłowym działaniem, nieprawidłową termoizolacją lub wentylacją, albo – co gorsza – włamaniem. Skutki takiej decyzji mogą być o wiele bardziej kosztowne niż zakup dobrej bramy garażowej na wymiar.

Brama powinna być dopasowana do stylistyki posesji, tak żeby garaż tworzył spójną całość z bryłą budynku mieszkalnego. Jednak nie to jest najważniejsze. Podstawowym kryterium podczas wyboru bramy garażowej powinno być bezpieczeństwo. Nie chodzi tu tylko o właściwości antywłamaniowe, ale także o zabezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem. Dobra brama garażowa powinna być wyposażona w system chroniący przed pęknięciem lin lub sprężyn. Wybierając automatyczną bramę, warto zatroszczyć się o obecność fotokomórek, które odwrócą kierunek ruchu bramy bezpośrednio po wykryciu przeszkody. Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja zabezpieczająca przed przypadkowym otwarciem. Brama po określonym czasie sama się zamyka, a użytkownik nie musi zastanawiać się, czy na pewno zamknął garaż przed opuszczeniem posesji.

Automatyczna brama garażowa musi być energooszczędna. Dobrze ocieplona brama zminimalizuje straty ciepła, co bezpośrednio przełoży się na koszt ogrzewania garażu. Również sam napęd powinien być energooszczędny, aby szczególnie w stanie spoczynku nie generować dużego poboru prądu.

Napęd do bramy dobiera się do jej wymiarów i ciężkości oraz do częstotliwości pracy. Stopień automatyzacji należy w pełni dopasować do indywidualnych oczekiwań. Niezawodny, odpowiedni system automatycznego sterowania zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Co ważne, automatyczne bramy garażowe są trudne do sforsowania i stanowią doskonałą zaporę przed nieproszonymi gośćmi.

Bramę garażową można wyposażyć w funkcjonalne dodatki takie jak furtka serwisowa, czy panele doświetlające.

 

Jak dbać o automatyczną bramę garażową?

Kluczowym aspektem zapewniającym bezproblemową pracę bramy garażowej jest profesjonalny montaż. Jeżeli powierzymy dobranie odpowiedniego napędu oraz jego zamontowanie zaufanym fachowcom, możemy zapomnieć o konieczności wykonywania kosztownych napraw i prac serwisowych. Oczywiście każda brama garażowa powinna przejść gruntowny przegląd przynajmniej raz w roku. Zaleca się sprawdzenie stanu bramy po zimie, jednak żaden z opisanych typów bram garażowych nie wymaga stałej obsługi.

Mogłoby się wydawać, że wszystkie bramy garażowe są takie same i wybór producenta nie ma większego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Skorzystanie z usług profesjonalnego producenta bram garażowych jest gwarancją satysfakcji. Inwestor może liczyć na fachowe doradztwo, pomoc w doborze odpowiedniego napędu oraz na kompleksową usługę od pomiaru do montażu. Wieloletnie doświadczenie i indywidualne podejście ze strony producenta znacznie ułatwi wybór idealnej bramy garażowej. Brama renomowanej firmy słynącej z solidności to gwarancja wieloletniej bezawaryjnej pracy.