fbpx

W domach Polaków mieszka 21 milionów zwierząt, z czego aż ⅓ stanowią psy. Często zdarza się, że ciekawość świata zwycięża nad dobrym wychowaniem i czworonożny przyjaciel, czując zew przygody, próbuje wydostać się poza posesję, aby zaspokoić swój instynkt poznawczy. Dobrze dobrane ogrodzenie pozwoli zatroszczyć się o dobro pupila i położy kres samotnym, niebezpiecznym wędrówkom.

 

Spis treści:

 

Jaką bramę wybrać, aby czworonożny przyjaciel był bezpieczny?

Psy często wykazują się imponującą kreatywnością, jeśli chodzi o znajdowanie nowych sposobów na opuszczanie posesji. Brama, która utrudni zwierzakowi ucieczkę, powinna mieć odpowiednie wymiary. Przyjmuje się, że doskonałą zaporę przeciwko przeskakiwaniu stanowi brama o wysokości minimum 1,5 m. Jednak w przypadku chartów i owczarków niemieckich wartość ta wzrasta od 2 m.

przeslo ogrodzenie nowoczesne

Bez względu na to, czy właściciel psa decyduje się na bramę wjazdową dwuskrzydłową, przesuwną, teleskopową, czy harmonijkową może wyposażyć ją w energooszczędny, wygodny napęd. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pupilowi automatyczny system warto wzbogacić o fotokomórki, które błyskawicznie wykrywają przeszkody. Po wykryciu obiektu lub zwierzęcia w świetle bramy, jej praca zostanie natychmiast wstrzymana i odwrócona, co pozwoli uniknąć przypadkowego przytrzaśnięcia pupila.

 

Ogrodzenia przyjazne zwierzętom

Oprócz odpowiedniej wysokości ogrodzenia należy zatroszczyć się o to, aby nie miało ono elementów, po których pies może wspiąć się w celu ucieczki. Bardzo ważne, aby panel ogrodzeniowy był pozbawiony luk, przez które zwierzę mogłoby się przecisnąć. Właściciele czworonogów powinni zrezygnować z ogrodzeń zbudowanych z cienkiej siatki, którą zwierzak z łatwością sforsuje lub przegryzie. Ogrodzenia bezpieczne dla psów to między innymi pełne betonowe panele, ogrodzenia panelowe z podmurówką, czy palisadowe ogrodzenia wykończone za pomocą pionowych profili. Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z ostrych zakończeń paneli ogrodzeniowych, na których pies mógłby się zawiesić i zrobić sobie krzywdę.

 

Co zrobić, aby pies nie wyskakiwał przez ogrodzenie?

Kluczowym aspektem jest wysokość ogrodzenia. Zbyt niskie panele ogrodzeniowe mogą spowodować, że pies z łatwością opuści bezpieczne podwórko. W dużych miastach takich jak Kraków wzmożony ruch może okazać się tragiczny w skutkach dla samotnie wędrujących czworonogów. Tak jak już wspomnieliśmy, mniejsze psy powinny przebywać za ogrodzeniem nie niższym niż 1,5 metra, natomiast w przypadku dużych ras wysokość ogrodzenia należy podnieść do minimum 2 metrów. Doskonałym zabezpieczeniem będzie panel ogrodzeniowy pozbawiony punktów podparcia pomocnych we wspinaczce kudłatego uciekiniera. Mowa tu nie tylko o wystających, ozdobnych elementach, ale także o poziomych profilach wypełniających.

 

Sposoby na podkopywanie

Jeżeli Twój pupil wykazuje zamiłowanie do podkopywania ogrodzenia, zaporą nie do sforsowania okazuje się ogrodzenie z podmurówką. Warto pamiętać, że podmurówka powinna być naprawdę głęboka, ponieważ silne psy dużych ras są w stanie wykonać podkopy imponujących rozmiarów. Jeżeli właścicielowi czworonoga zależy na czasie, może wykorzystać podmurówkę składających się z gotowych elementów.

ogrodzenie przesla nowoczesne profil

Każdy, kto kiedykolwiek miał psa, zdaje sobie sprawę, że zapanowanie nad jego pierwotnymi instynktami bywa kłopotliwe. Kiedy odpowiada się nie tylko za bezpieczeństwo zwierzaka, ale także za szkody, które może wyrządzić podczas ucieczek, zatroszczenie się o montaż właściwego ogrodzenia może oszczędzić wielu nieprzyjemności. Przy wyborze odpowiednich zabezpieczeń należy pamiętać, że każde rozwiązanie powinno być dobrane do wielkości i temperamentu pupila.

Producent bram garażowych, przemysłowych i ogrodzeniowych