OgradzajÄ c dziaĆkÄ, nie moĆŒna zapomnieÄ o obowiÄ zujÄ cych przepisach. Prawo budowlane nie definiuje, z jakich materiaĆĂłw powinno zostaÄ wykonane ogrodzenie i pozostawia decyzjÄ w tej kwestii po stronie inwestora. Jakie sÄ przepisy dotyczÄ ce budowy ogrodzenia?
WpĆyw granic dziaĆki na budowÄ ogrodzenia
JeĆŒeli ogrodzenie bÄdzie wyĆŒsze niĆŒ 2,2m, planowane prace naleĆŒy zgĆosiÄ do starostwa 30 dni przed rozpoczÄciem planowanych prac. Do zgĆoszenia trzeba doĆÄ czyÄ oĆwiadczenie mĂłwiÄ ce o prawie do zarzÄ dzania danÄ nieruchomoĆciÄ , szkic i mapÄ z naniesionym planem ogrodzenia.
Niezwykle istotne sÄ takĆŒe granice dziaĆki, poniewaĆŒ przyjmuje siÄ, ĆŒe ĆŒaden z elementĂłw ogrodzenia nie moĆŒe wykraczaÄ poza teren posesji. Inwestor powinien sprawdziÄ, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano prace zwiÄ zane z poszerzaniem drogi przylegajÄ cej do posesji. JeĆŒeli tak, plany te naleĆŒy uwzglÄdniÄ i cofnÄ Ä ogrodzenie w gĆÄ b posesji.
Ustalenie rzeczywistej granicy dziaĆki – jak przeprowadziÄ?
JeĆŒeli granica dziaĆki nie jest jasno zaznaczona, warto wytyczyÄ jÄ na nowo. Konieczne jest do tego skorzystanie z usĆug geodety. WĆaĆciciel dziaĆki jest zobowiÄ zany do zĆoĆŒenia odpowiednich dokumentĂłw do wĂłjta, burmistrza lub prezydenta miasta. Co waĆŒne, o rozgraniczenie nieruchomoĆci moĆŒe wnioskowaÄ zarĂłwno wĆaĆciciel posesji, jak i osoba postronna. W przypadku osoby postronnej konieczne jest wykazanie interesu prawnego w rozgraniczeniu przylegĆych do siebie dziaĆek. W szczegĂłlnych sytuacjach, gdy w wytyczeniu granic dziaĆki istnieje interes spoĆeczny, postÄpowanie moĆŒe zostaÄ wszczÄte z urzÄdu.
Jak dobrze zaplanowaÄ umiejscowienie ogrodzenia?
Panuje zasada mĂłwiÄ ca, ĆŒe ogrodzenie powinno zostaÄ umiejscowione w osi granicy posesji. CzÄsto w trosce o sÄ siedzkie relacje, poĆowÄ szerokoĆci ogrodzenia umiejscawia siÄ po jednej stronie granicy dziaĆki, aby umoĆŒliwiÄ sÄ siadowi swobodne ogrodzenie terenu. Istnieje takĆŒe moĆŒliwoĆÄ wykonania wspĂłlnego ogrodzenia na granicy dziaĆki i podzielenie siÄ kosztami z sÄ siadami.
Umiejscowienie ogrodzenia ma ogromny wpĆyw na funkcjonalnoĆÄ caĆej posesji. Prawo budowlane mĂłwi, ĆŒe w przypadku ogrodzeĆ o wysokoĆci mniejszej niĆŒ 1,8 m zakazuje siÄ umieszczania ostrych, niebezpiecznych elementĂłw, drutu kolczastego oraz tĆuczonego szkĆa.

PlanujÄ c budowÄ ogrodzenia, naleĆŒy uwzglÄdniÄ wysokoĆÄ podmurĂłwki, wymiary furtki i bramy, a takĆŒe odlegĆoĆÄ miÄdzy przÄsĆami. Nie moĆŒna pominÄ Ä czynnikĂłw takich jak uksztaĆtowanie terenu, przestrzeĆ na okablowanie do automatycznego napÄdu bramy, czy pozostawienie dodatkowego miejsca, pod bramÄ i furtkÄ , jeĆŒeli w planach jest pokrycie nawierzchni kostkÄ brukowÄ lub betonowymi pĆytami.
Rodzaje ogrodzeĆ
Skoro wiemy juĆŒ, jak umiejscowiÄ ogrodzenie, aby nie ĆamaÄ przepisĂłw prawa budowlanego, moĆŒemy zajÄ Ä siÄ kwestiami wizualnymi. Producenci oferujÄ szerokÄ gamÄ wzorĂłw ogrodzeĆ, jednak oprĂłcz kwestii estetycznych, warto przyjrzeÄ siÄ dostÄpnym materiaĆom.
NajwiÄkszÄ popularnoĆciÄ cieszÄ siÄ obecnie metalowe ogrodzenia. Panel ogrodzeniowy jest montowany do stabilnego sĆupka, a kolejne elementy mocuje siÄ za pomocÄ ĆÄ cznikĂłw w postaci spinek. Metalowe przÄsĆa ogrodzeniowe cechujÄ siÄ imponujÄ cÄ trwaĆoĆciÄ i odpornoĆciÄ na dziaĆanie czynnikĂłw atmosferycznych. Najpopularniejszym metalem wykorzystywanym do budowy ogrodzeĆ jest stal.
WĆaĆciciele dziaĆek siÄgajÄ czÄsto takĆŒe po drewniane ogrodzenia. Drewno to wdziÄczny materiaĆ, ktĂłry dodaje posesji ciepĆego charakteru. NaleĆŒy zwrĂłciÄ uwagÄ na odpowiednie zabezpieczenie drewnianych przÄseĆ ogrodzeniowych przed wilgociÄ .
WspĂłĆczesne trendy budowlane przywrĂłciĆy dawnÄ popularnoĆÄ betonowym przÄsĆom ogrodzeniowym. Ten rodzaj ogrodzenia cechuje siÄ doskonaĆÄ trwaĆoĆciÄ i odpornoĆciÄ na dziaĆanie deszczu i Ćniegu. Prostota betonu jest doskonaĆym tĆem dla zielonych ogrodĂłw i wspaniale komponuje siÄ ze szklanymi, ozdobnymi elementami, w ktĂłre obfitujÄ wspĂłĆczesne, geometryczne domy.
Bez wzglÄdu na wybrany materiaĆ, ogrodzenie moĆŒna wykonaÄ w wersji peĆnej, pĂłĆpeĆnej lub aĆŒurowej. Decyzja powinna byÄ podyktowana rodzajem otoczenia dziaĆki oraz stopniem oczekiwanej prywatnoĆci.
Jak dobraÄ bramÄ do ogrodzenia?
Brama wjazdowa powinna zapewniaÄ bezpieczeĆstwo, wykazywaÄ siÄ cichÄ i pĆynnÄ pracÄ oraz wspĂłĆgraÄ pod wzglÄdem wyglÄ du i wymiarĂłw z przÄsĆami ogrodzeniowymi.
Przepisy informujÄ , ĆŒe bramy i furtki nie mogÄ mieÄ progĂłw. Zabrania siÄ takĆŒe otwierania ich w kierunku zewnÄtrznym. SzerokoĆÄ ĆwiatĆa wjazdu nie moĆŒe byÄ mniejsza niĆŒ 2,4 m. W przypadku furtki wartoĆÄ ta wynosi 0,9 m. Rodzaj bramy powinien byÄ dostosowany do dĆugoĆci dziaĆki i podjazdu.
WĆrĂłd polecanych typĂłw bram wjazdowych znajdujÄ siÄ:
- bramy przesuwne,
- bramy teleskopowe,
- bramy dwuskrzydĆowe,
- bramy harmonijkowe.
Przesuwne bramy wjazdowe poruszajÄ siÄ wzdĆuĆŒ ogrodzenia, dziÄki czemu nie zajmujÄ przestrzeni w Ćwietle wjazdu. Dzieli siÄ je na dwie grupy – szynowe i samonoĆne. WiÄkszÄ popularnoĆciÄ cieszÄ siÄ przesuwne bramy samonoĆne, poniewaĆŒ cechujÄ siÄ dobrÄ opornoĆciÄ na zmienne warunki atmosferyczne.

Teleskopowe bramy ogrodzeniowe to rozwiÄ zanie dla wszystkich uĆŒytkownikĂłw, ktĂłrzy dysponujÄ ograniczonÄ przestrzeniÄ zarĂłwno wzdĆuĆŒ ogrodzenia, jak i w Ćwietle wjazdu. Przesuwna brama teleskopowa o szerokoĆci 5 metrĂłw do peĆnego otwarcia potrzebuje wyĆÄ cznie 4,5 metra wolnej przestrzeni wzdĆuĆŒ ogrodzenia.

DwuskrzydĆowe bramy wjazdowe to klasyczne rozwiÄ zanie, ktĂłre stosuje siÄ w eleganckich rezydencjach, willach i siedzibach firm. SkrzydĆa bramy otwierajÄ siÄ na boki. Taki typ bramy sprawdzi siÄ wszÄdzie tam, gdzie nie wystÄpuje kĆopot z wolnÄ przestrzeniÄ w Ćwietle wjazdu, ale brakuje jej na przykĆad wzdĆuĆŒ linii ogrodzenia.

Ogrodzeniowe bramy harmonijkowe sprawdzÄ siÄ wszÄdzie tam, gdzie brakuje miejsca na zamontowanie standardowych rozwiÄ zaĆ. Jest to doskonaĆy sposĂłb na zamkniÄcie wjazdĂłw umiejscowionych w rogu ogrodzenia. Brama harmonijkowa sÄ ciekawÄ propozycjÄ dla firm i klientĂłw indywidualnych.

W przypadku wÄ tpliwoĆci moĆŒna poprosiÄ o poradÄ specjalisty. Nasz doradca chÄtnie podzieli siÄ swoim doĆwiadczeniem i pomoĆŒe w podjÄciu wĆaĆciwej decyzji.




