fbpx

Brama garażowa segmentowa jest najpopularniejszym i względnie najtańszym rozwiązaniem dla zamknięcia garażu. Może być pięknym dopełnieniem nowoczesnej architektury jak i bezpiecznym i wygodnym zamknięciem hali produkcyjnej. Jednak wybór bramy segmentowej to nie tylko dopasowanie jej do elewacji budynku, ale także odpowiedni dobór jej do celu użytkowania garażu  i częstotliwości otwierania.

Prowadzenie bramy segmentowej:

Główne kryterium w doborze bramy to rodzaj prowadzenia, w zależności czy brama będzie zamontowana w garażu czy na dużej hali produkcyjnej, inaczej będzie wyglądał jej tor. Rodzaj bramy definiuje głównie wymiar, wysokość nadproża i długość w głąb garażu. Dla bram garażowych dostępne są dwa główne prowadzenia: ze sprężynami na nadprożu oraz w tyle garażu – gdy na nad wjazdem nie ma wystarczającej wysokości dla sprężyn. Bramy segmentowe przemysłowe natomiast dzielą się na cztery główne rodzaje prowadzenia:

  • standardowe przemysłowe (nadproże wysokości 400 mm),
  • podwyższone (gdy nadproże ma więcej niż 400 mm),
  • pionowe (gdy wysokość nadproża jest większa niż otworu),
  • skośne (gdy brama wymaga prowadzenia wzdłuż dachu pod kątem).

Cel użytkowania garażu:

Każdy garaż ma inne przeznaczenie, dla niektórych jest to jedynie miejsce przechowywania samochodu, dla innych pracownia lub warsztat. Komfort użytkowania bramy segmentowej można zwiększyć montując okna, które doświetlą przestrzeń garażu. Wyposażając bramę w furtkę, umożliwimy sprawne przemieszczanie się, bez otwierania całego płaszcza bramy, a tym samym wychładzania wnętrza. Dla warsztatów, koniecznością może być zamontowanie kratek wentylacyjnych, które umożliwią stały dopływ powietrza.

Napęd do bramy garażowej segmentowej:

Każdy napęd dopierany jest do indywidualnych parametrów i gabarytów bramy sekcyjnej. Dostępne są napędy mechaniczne – łańcuchowy i elektryczne ciągnące z szyną na suficie oraz nasadowe – nakładane na rurę ze sprężynami. Istnieje wiele sposobów otwierania bramy automatycznej: od tradycyjnych przyciskiem lub pilotem, po bardziej nowoczesne jak kodem, kartą lub odciskiem palca. W zależności od potrzeb, do napędów elektrycznych może zostać zaprogramowanych wiele pilotów, a nawet dodanie możliwość sterowania bramą za pomocą telefonu komórkowego.  O bezpieczeństwo użytkowania zadbają fotokomórki oraz listwa optyczna, która zatrzyma bramę w razie trafienia na przeszkodę.

Bezpieczeństwo bramy garażowej:

Oprócz fotokomórek i listwy optycznej, o bezpieczeństwo użytkowania zadbają hamulce montowane na sprężynach skrętnych. W wypadku pęknięcia jednej ze sprężyn zablokują płaszcz bramy uniemożliwiając mu opadnięcie. Standardowa zasuwa montowana od wewnątrz i zamek z ryglem montowany w płaszczu bramy dodatkowo zabezpieczą posesje przed włamaniem.

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

Wygląd bramy segmentowej:

Najprzyjemniejszą częścią jest wybór poszycia bramy segmentowej. Dostępne jest wiele rodzajów paneli: gładkich, strukturalnych z przetłoczeniami lub bez. Popularne gładkie panele w kolorze antracyt idealnie wpisują się w nowoczesna architekturę i nie tracą na popularności. Kolejną grupę stanowią panele drewnopodobne: złoty dąb, czy orzech, które razem oknami i drzwiami wejściowymi w tych odcieniach tworzą idealnie zgrany komplet stolarki. Penele do bramy można także okleinować i  lakierować w szerokiej palecie kolorów gładkich, matowych i strukturalnych. Dopełnieniem poszycia mogą zostać dekoracyjne aplikacje z blachy nierdzewnej wycinane laserowo według wzoru klienta.