fbpx

Dobrze dobrana brama przemysłowa odpowiada za codzienną wygodę i bezpieczeństwo pracy. Rodzaj, napęd i żywotność bramy są szczególnie ważne w przypadku miejsc nastawionych na intensywną eksploatację. Jaka powinna być dobra brama przemysłowa? Gdzie szukać bram przemysłowych o nietypowych wymiarach? Zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu.

 

Spis treści:

 

Producent bram przemysłowych  

1. Bramy przemysłowe – producent

Bramy przemysłowe różnią się znacznie od produktów, które spotykamy na posesjach mieszkalnych i w przydomowych garażach, chociaż ich zadanie jest podobne. Mają one chronić dany obiekt przed nieautoryzowanym dostępem i charakteryzować się cichą, bezawaryjną pracą. Bramy przemysłowe są montowane przede wszystkim w halach, przechowalniach, magazynach, zajezdniach, czy w hangarach. Ich wymiary są większe od standardowych bram dostępnych od ręki, dlatego, aby otrzymać produkt zgodny z oczekiwaniami, warto zamówić bramę przemysłową na wymiar prosto od producenta. Na próżno szukać odpowiednich egzemplarzy w popularnych marketach budowlanych. Dobra brama przemysłowa powstaje na specjalne zamówienie ze szczegółowym uwzględnieniem niezbędnych wymiarów.

Migas-Door to krakowska firma z tradycjami, która od blisko 30 lat zaopatruje w bramy klientów z sektora przemysłowego. Realizacje producenta udowadniają, że każdy, nawet najbardziej niestandardowy budynek, może zostać zamknięty za pomocą estetycznej, solidnej bramy. Rozumienie potrzeb inwestorów przemysłowych pozwala na stworzenie bram odpornych na napór wiatru, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów. Wszystkie właściwości bramy są dobierane do indywidualnych oczekiwań klienta. Brama przemysłowa od Migas-Door może zapewniać doskonałą izolację cieplną, najwyższy poziom wygłuszenia, czy niezbędną wentylację.

Co najważniejsze, producent dostarcza swoje produktu nie tylko na terenie całej Polski, ale także w innych krajach europejskich. Migas-Door zasłynął na rynku z wykonywania nietypowych zleceń. Bramy wielkogabarytowe, specjalistyczne oraz akustyczne nie stanowią dla mistrzów tego fachu żadnej przeszkody. Brama przemysłowa od producenta może zostać wypełniona blachą trapezową, panelem lub blachą gładką.

Elastyczne podejście, rozumienie potrzeb klienta, praca z wykorzystaniem solidnych materiałów i wysoce rozwinięty zmysł estetyczny uczyniły z Migas-Door lidera na europejskim rynku bram przemysłowych. Kompleksowa usługa od pomiaru do montażu w zestawieniu z profesjonalnym doradztwem to gwarancja zadowolenia nawet najbardziej wymagających inwestorów.

 

2. Rodzaje bram przemysłowych

Dobra brama przemysłowa musi charakteryzować się przede wszystkim solidnym wykonaniem i dopasowaniem do specyfiki obiektu. W zależności od wielkości budynku i wymagań klienta Migas-Door jest w stanie zaoferować kilka niezawodnych typów bram dla obiektów przemysłowych. Warto zapoznać się z charakterystyką każdego z nich przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

 

Bramy segmentowe przemysłowe

Konstrukcja segmentowej bramy przemysłowej może się różnić w zależności od potrzeb, każdy tor bramy segmentowej przemysłowej jest inny, niektóre otwierają się do góry lub poziomo zaraz za nadprożem, dzięki czemu podczas pracy nie zajmuje przestrzeni wokół budynku. Kolejnym wyróżniającym czynnikiem jest doskonała termoizolacja, która w zauważalny sposób wpływa na wysokość rachunków za energię cieplną. Segmentowe bramy przemysłowe najczęściej wybiera się do zamknięcia nowoczesnych hal, magazynów i wielkopowierzchniowych warsztatów.

Brama przemysłowa to nie tylko zapora przed nieproszonymi gośćmi, ale także wizytówka firmy. Bramy segmentowe łączą w sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz nowoczesne wzornictwo. Ten typ bramy może zostać wykonany z ocynkowanych paneli stalowych, które są pokrywane za pomocą trwałych farb poliestrowych. Środek bramy wypełnia się pianką poliuretanową, która gwarantuje doskonałą izolację termiczną. Dużym atutem tego rozwiązania jest także możliwość wyboru typu prowadzenia bramy- od prowadzenia niskiego, poprzez wysokie, aż po pionowe lub nawet ukośne.

 

Bramy harmonijkowe przemysłowe

Bramy harmonijkowe antracyt z oknami

Brama harmonijkowa to rozwiązanie dedykowane dla hangarów lotniczych, sal ekspozycyjnych, centrów handlowych, nowoczesnych hal przemysłowych, Straży Pożarnej. Przemysłowe bramy harmonijkowe zawdzięczają popularność niezawodnej konstrukcji. Po otwarciu skrzydła bramy przesuwają się w jednym lub w dwóch kierunkach pod wybranym kątem w stosunku do elewacji. To rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie należy unikać dodatkowego obciążania stropu. Każdy nietypowy, szeroki wjazd może zostać zamknięty za pomocą harmonijkowej bramy przemysłowej, nawet jeżeli inne rodzaje nie sprawdziły się ze względu na kłopoty z niskim nadprożem. Bramy harmonijkowe wykonywane są zarówno w wersji z ociepleniem, jak i bez. Warto pamiętać, że każda dobra brama harmonijkowa dla przemysłu powinna być wyposażona w uszczelki przymykowe.

Czytaj więcej:

 

Bramy dwuskrzydłowe przemysłowe

Bramy dwuskrzydłowe

Dwuskrzydłowe bramy przemysłowe to tradycyjne rozwiązanie posiadające pokaźną rzeszę zwolenników. Ten typ bramy sprawdza się idealnie jako zamknięcie obiektów magazynowych i gospodarczych. Nieskomplikowana konstrukcja w połączeniu z szerokim wyborem wzorów to gotowy przepis na wizytówkę firmy. Tradycyjna forma idzie w parze z najwyższą funkcjonalnością. Solidne zawiasy wykonane ze stali oraz skrzydła odporne na działanie czynników atmosferycznych to prawdziwa siła dwuskrzydłowych bram przemysłowych. Niezwykle ważną cechą bram wykonywanych na zamówienie jest możliwość zastosowania dowolnej asymetrii skrzydeł. Warto przy tym pamiętać, że dwuskrzydłowe bramy dla przemysłu do swobodnej pracy wymagają wolnej przestrzeni przed obiektem.

Bramy przesuwne przemysłowe

brama podwieszana przesuwna specjalistyczna

Przesuwne bramy przemysłowe zostały zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach gospodarczych, halach i magazynach o ograniczonych warunkach zabudowy. Kluczowymi elementami konstrukcyjnymi, które odpowiadają za płynną i bezpieczną pracę przesuwnych bram przemysłowych, są łożyskowane wózki jezdne oraz wyprofilowana szyna prowadząca.

Dzięki zastosowaniu starannie wyselekcjonowanych części konstrukcyjnych, ten typ bramy jest ceniony przez inwestorów reprezentujących szeroko rozumianą branżę przemysłową. Zarówno obiekty spedycyjne, biurowe, jak i usługowe bywają zamykane za pośrednictwem przesuwnych, podwieszanych bram przemysłowych. Kolejnym atutem takiej bramy jest prosta, bezprogowa budowa. Skrzydła bramy płynnie suną po szynie, dzięki czemu montaż odbywa się z pominięciem prowadnicy. Co ważne, przesuwna brama podwieszana może zostać wykonana w wersji jedno i dwuskrzydłowej, przy czym nie ma żadnych przeszkód do zastosowania asymetrycznego podziału skrzydeł.

Czytaj więcej: Brama przemysłowa przesuwna – ile kosztuje, rodzaje bram, napęd

 

3. Brama przemysłowa wymiary

Dzięki wielu wariantom bramy przemysłowe doskonale sprawdzają się jako zewnętrzne zamknięcie obiektów przemysłowych oraz jako wewnętrzne przegrody.

Brama przemysłowa o wymiarach 3 × 3 to standardowy produkt. Takimi wymiarami często posługują się architekci na etapie planowania struktury budynku. Brama przemysłowa o wymiarach 3 × 3 pozwoli na wjazd samochodów osobowych na teren budynku i często stosowana jest w przypadku niewielkich warsztatów samochodowych. Jeżeli jednak obiekt jest nastawiony na sprawny przejazd samochodów dostawczych i ciężarowych, warto wybrać bramę przemysłową o wymiarach 4 × 4 lub 5 × 4. Brama przemysłowa 5 × 5 to produkt, który daje ogromne możliwości w przemieszczaniu się pojazdów specjalistycznych. Warto tutaj kierować się zasadą mówiącą, że szersza brama to bezpieczniejszy i zdecydowanie bardziej płynny przepływ ruchu. Ciekawą informację stanowi fakt, że bramy przemysłowe dla stacji diagnostycznych muszą cechować się minimalną wysokością 4,20 m.

Realizacja pod indywidualne zamówienie

Obiekty przemysłowe często mają nietypowe wymiary i przeznaczenie. Każdy inwestor, który chce, aby jego brama spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa i doskonale wpisywała się w specyfikę obiektu, ma możliwość wyboru produktu stworzonego na wymiar. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brama projektowana na indywidualne zamówienie jest ponadprzeciętnie trwała. Idealne dopasowanie bramy do budynku znacząco wpływa na jej wytrzymałość mechaniczną i bezawaryjność. Decydujące znaczenie ma tu zgodność typu bramy z przeznaczeniem budynku i jej dostosowanie do częstotliwości pracy. Producent bram przemysłowych jest w stanie doradzić inwestorowi pod względem optymalnych wymiarów i funkcjonalnych rozwiązań, przedstawiając przy tym zalety wszystkich rodzajów bram przemysłowych. Idealne dopasowanie wymiarów bramy pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przebudową wjazdu.

 

4. Bramy do hal przemysłowych ceny

Zdecydowana większość producentów wyszczególnia na swoich stronach internetowych ceny bram przemysłowych. Warto tu zaznaczyć, że są to projekty standardowe, wykonywane na masową skalę. Migas-Door to producent bram przemysłowych, który wyróżnia się elastycznym podejściem do klienta. Nieograniczone możliwości personalizacji, szeroka gama dodatków, możliwość zamontowania automatycznego napędu i wykonywanie nietypowych realizacji na zlecenie sprawiają, że każda brama do hal przemysłowych jest wyceniania w sposób. Podstawowe wersje bram do hal przemysłowych zaczynają się już od około 3500 złotych. Indywidualne, specjalistyczne realizacje dostarczane wraz z automatycznym napędem mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

5. Napędy do bram przemysłowych

Bramy przemysłowe często mają ponadprzeciętną wagę i są obarczone koniecznością niezwykle intensywnej pracy. Obecnie stosowanie automatycznych napędów do bram przemysłowych jest traktowane jako standardowe ułatwienie pracy, które bezpośrednio przekłada się także na bezpieczeństwo użytkowników. Oczywiście cechy takie jak marka i cena automatycznego napędu mają duże znaczenie, ale znacznie ważniejsze są inne parametry. Napęd powinien zostać dobrany przede wszystkim do rodzaju i ciężaru bramy przemysłowej. Nie można pominąć także ciężaru i wielkości bramy oraz warunków i częstotliwości pracy. Obecna technologia pozwala także na to, aby inwestor wybrał napęd pod kątem oczekiwanego stopnia automatyzacji.

Praca napędu do przemysłowych dwuskrzydłowych odbywa się dzięki centrali sterującej i siłownikom. Z kolei brama segmentowa wymaga napędu, który będzie wprawiał w ruch jej elementy za pomocą wału. Masa bramy przemysłowej powinna stanowić 70% maksymalnego obciążenia napędu, o którym informuje producent. Wpływa to na bezpośrednią żywotność systemu, dlatego, nawet jeżeli napęd o większej mocy jest nieco droższy, to jego wybór okazuje się bardziej opłacalny ze względu na bezawaryjność i niskie koszty eksploatacji.

Poleczamy do przeczytania: Napęd do bramy przemysłowej – jak wybrać?

Brama przemysłowa najczęściej pracuje w trybie około 50 cykli na dobę. To blisko 10 razy więcej niż standardowa brama montowana w przydomowym garażu. Inwestor przemysłowy powinien koniecznie zwrócić uwagę na maksymalną liczbę cykli dobowych danego napędu.

Warto zwrócić uwagę także na budowę elementów automatycznego napędu do bram przemysłowych. Nie jest to tylko kwestia estetyki. Obiekty przemysłowe są często strefą dużego zapylenia, które może przełożyć się na uszkodzenie elementów nieprawidłowo dobranego napędu.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest także prędkość otwierania bramy. Podczas intensywnej pracy, szybki ruch skrzydeł bramy przemysłowej może okazać się kluczowy.

Na koniec – choć wcale nie najmniej istotny aspekt- bezpieczeństwo. Każdy automatyczny napęd może zostać wyposażony w fotokomórki, które odwracają kierunek pracy skrzydeł bramy natychmiast po wykryciu przeszkody. Takie rozwiązanie zwiększa poziom bezpieczeństwa na terenie obiektu przemysłowego i pozwala na uniknięcie wielu przykrych wypadków. Pomocne mogą okazać się także lampy sygnalizujące ruch bramy. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie automatycznej bramy przemysłowej w awaryjny system zasilania. Akumulatory o odpowiedniej mocy zapewniają płynną pracę bramy nawet podczas awarii głównego źródła zasilania.

 

6. Furtka serwisowa do bramy przemysłowej

Bramy garażowe segmentowe – dlaczego najczęściej wybieranymi bramami?

Bramy przemysłowe często osiągają imponujące rozmiary. Jeżeli inwestorowi zależy na uzyskaniu pieszego dostępu do obiektu bez konieczności otwierania całej bramy, może wybrać projekt wzbogacony o wygodną furtkę serwisową. Takie rozwiązanie nie tylko usprawnia ruch i wydłuża żywotność automatycznej bramy przemysłowej, ale także minimalizuje straty ciepła. Furtka serwisowa to także doskonały sposób na doświetlenie budynku. Alternatywą dla montażu furtek serwisowych jest wybór automatycznej bramy przemysłowej z funkcją częściowego otwierania.

 

7. Możliwość wyposażenia bramy przemysłowej w okna, kratki wentylacyjne

Każda brama przemysłowa może zostać wyposażona w dodatkowe elementy takie jak okna, przeszklone panele, czy kratki wentylacyjne. Jest to prosty sposób na urozmaicenie wyglądu bramy. Przeszklone elementy zwiększają ilość światła dziennego w budynku, dzięki czemu pozwalają oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Natomiast dobra wentylacja jest podstawą bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane kratki wentylacyjne umożliwiają prawidłowy przepływ powietrza.

Producent bram garażowych, przemysłowych i ogrodzeniowych

 

FAQ:

Jaki jest koszt montażu bramy przemysłowej?

Koszt montażu bramy przemysłowej to z reguły 15-20% wartości samej bramy. Koszt usługi zależy od stopnia trudności i zakresu koniecznych do wykonania prac. Zamontowanie bramy przemysłowej z napędem to wydatek rzędu 1000-1500 złotych, natomiast bramy bez napędu ten koszt może wynieść nawet 800 zł.

Jaki jest koszt bramy przemysłowej?
Koszt bramy przemysłowej zależy od jej rodzaju i wymiarów. Nie bez znaczenia pozostaje także obecność napędu oraz dodatkowego wyposażenia. Najprostsze, standardowe bramy przemysłowe zaczynają się już od około 3000 złotych. Migas-Door ustala ceny realizacji indywidualnie.

Brama przemysłowa — dla kogo?
Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku warsztatów, hal, przechowalni, sal wystawowych, hangarów, wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, budynków straży pożarnej, obiektów spedycyjnych, więzień, czy lotnisk.