fbpx

Prywatny garaż to najbezpieczniejsze miejsce, w którym można zaparkować auto. Ochrona przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz skuteczne zapobieganie włamaniom to tylko niektóre z atutów posiadania garażu. Kluczowym elementem mającym wpływ na poziom bezpieczeństwa w garażu jest brama. Tradycyjne bramy garażowe są otwierane ręcznie, jednak wymaga to użycia siły i zajmuje sporo czasu. Automatyczne bramy garażowe zapewniają swoim użytkownikom ogromny komfort. Dowiedz się, co potrafi nowoczesny napęd i ile kosztuje zautomatyzowanie bramy garażowej. Czy każdą bramę można otworzyć za pomocą pilota lub smartfona? O tym opowiadamy w dzisiejszym wpisie.

 

Spis treści:

 

Jak działa napęd do bramy garażowej?

twist-am-sommer-naped-do-bramy-dwuskrzydlowej

Sercem automatycznego napędu do bram garażowych jest siłownik. To właśnie ten element odpowiada za wprawienie bramy w ruch. Siłownik jest połączony bezpośrednio z drążkiem popychowym. Z kolei drążek zamocowany jest do bramy. Taki system może popychać lub ciągnąć skrzydło bramy garażowej, dzięki czemu brama garażowa zamyka się i otwiera. Dzieje się tak dlatego, że drążek popychowy jest ściśle połączony z wózkiem. Wózek porusza się po szynie jezdnej. Za napęd wózka odpowiada pasek zębaty lub łańcuch.

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

Czy to wszystko? Otóż nie. Bardzo ważnym elementem napędu do bramy garażowej jest moduł sterujący. To właśnie ta centralka sterująca kieruje pracą siłownika. Na panelu modułu sterującego mogą znajdować się przyciski odpowiadające za programowanie funkcji całego systemu. Umiejscowienie modułu sterującego jest uzależnione od typu napędu. Moduł może być połączony z siłownikiem. Wtedy umiejscowiony jest zazwyczaj na końcu szyny jezdnej. Jeżeli moduł sterujący jest oddzielony od siłownika, umieszcza się go w łatwo dostępnym miejscu na ścianie garażu. Warto pamiętać, że na wypadek awarii zasilania cała konstrukcja zostaje wyposażona w linkę, dzięki której można awaryjnie otworzyć napęd. Linka najczęściej jest montowana przy drążku popychowym lub przy wózku jezdnym.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze napędu do bramy garażowej?

bramy-segmentowe

Najważniejszą cechą napędu do bramy garażowej jest jego żywotność. Warto wybierać napędy odporne na przeciążenia. Przydatne będzie dostosowanie mocy napędu do wagi skrzydeł bramy oraz do częstotliwości pracy. Niskonapięciowe napędy sprawdzą się w przypadku lekkich bram, których używa się z umiarkowanym natężeniem. Wysokonapięciowe napędy okazują się niezbędne w przypadku ciężkich bram, które pracują z dużym natężeniem.

Automatyczna brama przy odpowiedniej konserwacji powinna służyć użytkownikowi przez długie lata. Aby mogło się tak stać, warto wybierać przede wszystkim napędy pochodzące od renomowanych producentów. Sprawdzone napędy o wysokiej jakości są w stanie działać bezawaryjnie przed długi okres, zapewniając jednocześnie maksimum bezpieczeństwa oraz płynności.

Wybierając napęd do bramy garażowej, nie można pominąć siły ciągnięcia bramy. Niedostosowanie siły do ciężaru skrzydeł bramy garażowej może skończyć się przepaleniem silnika. Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na płynność bramy garażowej jest prędkość przesuwania. To właśnie od tej wartości uzależniony jest czas, którego automatyczna brama garażowa potrzebuje do wykonania oczekiwanego ruchu.

 

Jak dostosować napęd do rodzaju bramy garażowej?

Podczas wybierania napędu do bramy garażowej, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wymiary oraz wagę, ale także na rodzaj. Dzięki doborowi napędu do rodzaju posiadanej bramy można cieszyć się nieskrępowanym dostępem do garażu przez długie lata.

 

  • Bramy garażowe segmentowe

Brama garażowa segmentowa Niepołomice

Poszczególne elementy bramy segmentowej łączą się ze sobą dzięki systemowi zawiasów. Bramy garażowe segmentowe są niezwykle łatwe do zautomatyzowania, ponieważ pasuje do nich każdy rodzaj napędu. Przy wyborze napędu do tego rodzaju bramy jednym ograniczeniem jest ilość dostępnego miejsca w garażu. Bramy uchylne są najczęściej automatyzowane za pomocą mechanizmów łańcuchowych.

 

  • Bramy garażowe dwuskrzydłowe

brama garazowa dwuskrzydlowa mahon

Bramy dwuskrzydłowe mogą zostać zautomatyzowane za pomocą tradycyjnego napędu. Ze względu na wagę skrzydeł bramy warto jednak wybierać wyłącznie napędy tradycyjne o dużej mocy. Moc siłownika powinna zostać dostosowana do szerokości skrzydeł bramy. Warto wybierać siłowniki przeznaczone do bram o nieco większej szerokości niż faktyczna. Dzięki takiemu zapasowi mocy brama garażowa dwuskrzydłowa z łatwością pokona opór wiatru i płynnie otworzy się nawet podczas panowania niesprzyjających czynników atmosferycznych.

 

  • Bramy garażowe przesuwne

brama_podwieszana_przesuwna_trapez

Dobrze dobrany napęd do garażowej bramy przesuwnej powinien skutkować płynną pracą, niezależnie od pory roku. Wybierając napęd o mocy dostosowanej do wagi i wymiarów bramy można spodziewać się bezawaryjnej, wieloletniej pracy systemu.

 

Akcesoria do napędów – personalizacja automatycznej bramy garażowej.

Automatyczna brama garażowa to nie tylko swobodne i bezpieczne zamykanie i otwieranie dostępu do garażu. Każdą zautomatyzowaną bramę garażową można wyposażyć w dodatkowe funkcje, które uczynią korzystanie z niej jeszcze przyjemniejszym.

 

  • Mechanizm awaryjnego otwierania

Każda automatyczna brama garażowa powinna zostać wyposażona w system awaryjny, dzięki któremu dostęp do garażu pozostanie nieskrępowany nawet podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej. Takie rozwiązanie jest przydatne również w sytuacji, gdy pilot do sterowania bramą automatyczną zostanie zgubiony. Standardowym sposobem na awaryjne uruchomienie bramy jest linka awaryjna, która odblokowuje mechanizm podczas braku zasilania. Ciekawszą i wygodniejszą alternatywą jest jednak wyposażenie bramy w akumulatorowe zasilanie awaryjne. Dzięki energii pochodzącej z akumulatorów o mocy dobranej do ciężaru i wymiarów bramy cały system działa sprawnie nawet przy poważnej awarii głównego zasilania. Dzięki mechanizmowi awaryjnego otwierania użytkownik zyskuje nieskrępowany dostęp do garażu w każdej sytuacji.

 

  • Fotokomórki i pozostałe elementy bezpieczeństwa

System automatyczny do bramy garażowej powinien być nie tylko cichy i bezawaryjny, ale przede wszystkim bezpieczny. Do bezpiecznej pracy bramy mogą przyczynić się między innymi fotokomórki. Sprawiają one, że przeszkoda znajdująca się w świetle bramy podczas pracy systemu zostaje natychmiast wykryta. W takiej sytuacji ruch bramy zostaje natychmiast przerwany lub w przypadku niektórych systemów odwrócony. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie tym użytkownikom, którzy posiadają dzieci oraz zwierzęta. System bezpieczeństwa może uchronić także przed przypadkowym uszkodzeniem pojazdu znajdującego się w świetle bramy podczas jej pomyłkowego uruchomienia. Podobne zadanie spełniają także krawędzie bezpieczeństwa. Montuje się je na przodzie bramy oraz na słupkach. Dzięki ich działaniu ruch bramy zostaje przerwany niezwłocznie po napotkaniu przeszkody.

 

  • Moduł zdalnego sterowania

Moduł zdalnego sterowania pozwala nie tylko na otwieranie lub zamykanie bramy za pomocą smartfona, ale także na zintegrowanie w nim wielu innych instalacji oraz urządzeń. Inteligentny moduł zdalnego sterowania sprawia, że brama może otwierać się, reagując na pracę czujników ruchu lub czujników rozpoznających światła samochodu. Oczywiście podstawową funkcją zdalnego modułu sterowania jest otwieranie bramy z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej na smartfona, czy z miejsca znajdującego się w zasięgu pilota, jednak duża swoboda integrowania systemów daje nieskończenie wiele możliwości, które bez wątpienia ułatwiają życie. Oświetlenie, ogrzewanie, instalacja alarmowa i obsługa bramy z poziomu jednej aplikacji? Teraz to możliwe!

 

  • Światła ostrzegawcze

Światła ostrzegawcze to niewątpliwie uzupełnienie systemu bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie jest przydatne szczególnie wtedy, gdy wyjazd z garażu znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy. Światła ostrzegawcze informują o tym, że brama jest w trakcie pracy, dzięki czemu są ostrzeżeniem nie tylko dla postronnych osób i użytkowników ruchu, ale także dla domowników znajdujących się na posesji. Najbardziej cenionym rozwiązaniem są lampy LED. Do ich pracy nie jest potrzebne wysokie napięcie, co przekłada się na imponującą energooszczędność.

 

  • Funkcja częściowego otwierania

Funkcja częściowego otwierania bramy jest przydatna wszędzie tam, gdzie garaż nie służy wyłącznie do przechowywania pojazdu. Dzięki częściowemu otwieraniu użytkownik nie musi za każdym razem, gdy chce wejść do garażu lub wyjechać z niego rowerem, czekać na całkowite otwarcie bramy. Dzięki inteligentnemu systemowi brama zostaje zablokowana mechanicznie. Takie rozwiązanie wpływa na bezpieczeństwo i niweluje ryzyko niekontrolowanego uruchomienia systemu dalszego otwierania. Jeżeli użytkownik nie wyposażył bramy garażowej w funkcjonalną furtkę systemową, częściowe otwieranie może okazać się niezwykle przydatnym rozwiązaniem.

 

Ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej?

Niezależnie od typu bramy, koszt jej automatyzacji jest kwestią indywidualną. Każde zlecenie podlega osobistej wycenie. Na cenę składają się czynniki takie jak stopień automatyzacji, rodzaj systemu, waga i wymiary bramy, wybrane akcesoria dodatkowe, czy stopień trudności montażu. Dzięki indywidualnym wycenom każdy użytkownik jest w stanie wybrać system automatyki do bramy garażowej odpowiadający jego możliwościom finansowym. Choć automatyzacja bramy z pozoru może wydawać się umiarkowanie kosztownym przedsięwzięciem, każdy użytkownik przyznaje, że było warto się na nią zdecydować. Dzięki automatyzacji bramy wzrasta nie tylko codzienny komfort, ale i bezpieczeństwo posesji oraz użytkowników.

 

Czy można zautomatyzować bramę garażową starszego typu?

Prawie każdą bramę garażową starszego typu można zautomatyzować. Nie ma znaczenia rodzaj bramy. Bez względu na to, czy garaż został wyposażony w bramę dwuskrzydłową, przesuwną, segmentową, czy uchylną, możliwe jest przeprowadzenie automatyzacji. Wystarczy dobrać odpowiedni napęd i zlecić jego montaż profesjonalistom. Jedyną przeszkodą może być brak miejsca na napęd. W celu uniknięcia takiej sytuacji warto już na etapie projektowania garażu pozostawić przestrzeń na napęd do bramy. Ułatwi to planowany montaż i obniży koszt przedsięwzięcia.

Montaż napędu do bramy garażowej zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Wybierając napęd, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Nie powinno się jednak pomijać czynników takich jak prędkość i temperatura pracy napędu, mechanizm działania, stopień automatyzacji oraz napięcie zasilania wymagane do niezakłóconej pracy. Wśród napędów rekomendowanych przez MIGAS-DOOR znajdują się między innymi:

  • Sommer Base+ – to gotowy do użycia, kompletny zestaw. Zamontowany fabrycznie napęd do montażu pod sufitem można łączyć ze wszystkimi rodzajami bram.

  • Sommer Pro+ – pasują do bram segmentowych, podsufitowych, przechylnych, segmentowych, skrzydłowych, bocznych segmentowych, łukowych i przesuwnych zamontowanych w budynkach.

  • BFT Tizianosiłownik do bram garażowych rezydencjalnych. Siła uciągu i docisku 600 N. Przeznaczony do bram o powierzchni do 10m2.

  • Sommer Duo Vision 650 SL – przeznaczony do bram garażowych o maks. powierzchni około 11,25 m? (z 1 miejscem postojowym).

  • oraz inne systemy z tej linii.

 

Jeżeli chcesz zautomatyzować swoją bramę i szukasz systemu, który zapewni Ci wybrany stopień automatyzacji, skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną poradę. Jesteśmy tu dla bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania Twojej bramy garażowej.