fbpx

Garaż to przydatny budynek, który nie tylko chroni auto przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, ale także pozwala na przechowywanie wielu potrzebnych sprzętów i wykonywanie podstawowych napraw. Zanim jednak zapadnie decyzja o budowie przydomowego garażu, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami i normami, tak aby cały proces przebiegł sprawnie i bez stresu.

 

Spis treści:

 

Garaż w świetle przepisów

Budowa garażu bez zezwolenia jest możliwa jedynie wtedy, gdy jest on budynkiem parterowym i wolnostojącym, a cała powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2. Prawo budowlane stanowi, że na działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych właściciel może posiadać nie więcej niż dwa budynki spełniające wyżej określone normy. Jeżeli wszystkie opisane normy zostaną spełnione, można przystąpić do budowy garażu na zgłoszenie. W przypadku, gdy garaż miałby być trzecim budynkiem gospodarczym na 500 m2 działki lub jego powierzchnia przekraczałaby 35 m2, należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Pozwolenie konieczne jest także w przypadku garaży z dodatkową kondygnacją lub tych przylegających do budynku mieszkalnego.

 

O czym warto pamiętać, budując garaż?

Należy pamiętać o tym, że prawo reguluje minimalne wymiary garażu. Wjazd powinien mieć przynajmniej 2,3 metra szerokości i 2 metry wysokości. Warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie i wentylację. Decydując się na budowę garażu, warto zastanowić się na tym, czy ma być on jedno, czy dwustanowiskowy. Nawet jeżeli w danej chwili dysponujemy tylko jednym autem, może okazać się, że w przyszłości pojawi się kolejne, które również będzie wymagało garażowania.

 

Garaż wolnostojący czy będący częścią budynku?

 

brama segmentowa w okleinie

W przypadku garażu będącego częścią budynku mieszkalnego warto zatroszczyć się o wentylację, wyciszenie oraz o termoizolację. Garaż zbudowany w bryle budynku mieszkalnego to ogromna wygoda dla użytkowników. Wejście do garażu bezpośrednio z domu w połączeniu ze zautomatyzowaną bramą pozwala na uniknięcie ekspozycji na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Garaż w bryle budynku to oszczędność miejsca na posesji, a powierzchnia użytkowa nad garażem znacznie zwiększa metraż budynku mieszkalnego. Budowa garażu w bryle budynku to oszczędność czasu i pieniędzy. Garaż uwzględniony w projekcie domu sprawia, że wszystkie formalności załatwia się tylko raz.

Garaż wolnostojący to rozwiązanie polecane osobom, które chcą wznieść go niezależnie od budowy domu. Pojawia się tu możliwość wykorzystania tańszych materiałów budowlanych wpisujących się w stylistykę posesji. Niezależny garaż może z powodzeniem spełniać funkcję magazynu na narzędzia.

 

Jaka powinna być dobra brama garażowa?

Niezwykle istotnym elementem garażu jest brama, która musi cechować się doskonałą żywotnością oraz płynnym działaniem. Brama garażowa powinna być estetycznie wykonana i wpisywać się w stylistykę posesji. Wybierając bramę garażową, warto zrezygnować z gotowych produktów, których montaż wymaga czasem przebudowy otworu wjazdowego. Brama garażowa to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać taką, która jest skrojona na miarę potrzeb użytkownika. Mowa tu nie tylko o dostosowaniu wymiarów, ale również sposobie otwierania, wypełnienie i o rozkładzie skrzydeł bramy. Brama garażowa stanowi barierę przed nieproszonymi gośćmi, dlatego musi charakteryzować się solidną budową

Przeczytaj też: Montaż bramy garażowej przesuwnej

Czy warto zautomatyzować bramę garażową?

 

brama-segmentowa-okleina

Zautomatyzowana brama garażowa to komfort, wygoda i bezpieczeństwo. Otwieranie za pomocą jednego kliknięcia sprawia, że użytkownik może dostać się do garażu bez konieczności opuszczania pojazdu. Automatyzacja to nie tylko brak konieczności używania siły mięśni do otwarcia bramy, ale również wielowymiarowe bezpieczeństwo. Dzięki fotokomórce ruch bramy automatycznej zostaje wstrzymany, kiedy tylko wiązka światła wykrywa przeszkodę. Zapobiega to uszkodzeniu mienia i powstawaniu uszczerbków na zdrowiu. W przypadku manualnej bramy garażowej istnieje ryzyko, że mocny podmuch wiatru zamknie jej skrzydła w nieodpowiednim momencie. Taki wypadek nie wydarzy się w przypadku zautomatyzowanej bramy.

Warto pamiętać, że automatyka do bram z zasilaniem awaryjnym pozwala na nieskrępowany dostęp do garażu nawet w przerwie dostawy energii elektrycznej. Dla bezpieczeństwa użytkowników nie pozostaje obojętny fakt, że brama automatyczna jest znacznie trudniejsza do sforsowania przez włamywaczy. Automatyczna brama może zostać wyposażona w praktyczną furtkę serwisową, co przekłada się na minimalizowanie utraty ciepła.

Wybór pomiędzy garażem wolnostojącym a będącym częścią budynku mieszkalnego to indywidualna decyzja uzależniona od wymagań inwestora. Bez względu na rodzaj garażu, poleca się wyposażyć go w niezawodną i solidną bramę. Każdy użytkownik ceniący komfort i bezpieczeństwo powinien rozważyć zautomatyzowanie bramy garażowej tak, aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w przydomowym garażu.