fbpx

Wybór bramy garażowej to decyzja, która ma bezpośredni wpływ na komfort życia użytkowników. Nic więc dziwnego, że przed jej podjęciem w głowach klientów rodzą się niezwykle istotne pytania. Na wybrane z nich postaramy się dziś udzielić odpowiedzi w naszym poradniku.

 

Spis treści:

 

Rodzaje bram garażowych — jaką bramę wybrać?

Wybór bramy należy dobrać do indywidualnych oczekiwań oraz do ilości miejsca przed garażem. Bramy garażowe możemy podzielić ze względu na typ ich budowy. Wyróżniamy:

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

 

1. Bramy garażowe – segmentowe

Bramy segmentowe to bezpieczne i ekskluzywne rozwiązanie do przydomowego garażu. Dodatkowym atutem bram segmentowych są właściwości termoizolacyjne, które pozwalają na zachowanie stałej temperatury w garażu.

bramy segmentowe

 

2. Bramy garażowe – dwuskrzydłowe

Bramy dwuskrzydłowe to prostota i funkcjonalność w estetycznym wydaniu. Przy wyborze takiego rozwiązania nie jest konieczny montaż nadproża oraz bocznych filarów. Jeżeli wybierzemy bramę ze stalową ościeżnicą i solidnymi zawiasami, możemy cieszyć się bezpieczeństwem i funkcjonalnością w tradycyjnej odsłonie.

bramy-garazowe-dwuskrzydlowe-orzech

 

3. Bramy garażowe – przesuwne

Bramy przesuwne dzięki swojej konstrukcji, podczas otwierania nie zabierają miejsca przed garażem. Prosta, bezawaryjna forma jest gwarancją bezpieczeństwa i niskich kosztów eksploatacyjnych. Bez względu na wybrany rodzaj bramy, warto przemyśleć wyposażenie jej w praktyczną furtkę, kratki wentylacyjne oraz panele doświetlające.

brama_podwieszana_przesuwna_trapez

brama-podwieszana-przesuwna-specjalistyczna6-scaled

 

Jak otworzyć bramę garażową od zewnątrz?

Najprostszym sposobem na otwarcie zautomatyzowanej bramy garażowej od zewnątrz jest użycie pilota. Jeżeli z jakiegoś powodu jest to nie możliwe, należy sprawdzić, czy brama jest wyposażona w zamek połączony z napędem. W takim przypadku klucz przeznaczony do otwierania bramy uruchamia mechanizm otwierający. Wygodną formą otwierania bramy jest użycie specjalnej aplikacji na smartfona. Inne popularne metody sterowania bramą bez użycia pilota to czytniki kart i specjalne przełączniki. Na wypadek awarii prądu warto wyposażyć się w bramę z zapasowymi akumulatorami.

migas-door.pl

 

Brama garażowa — jak zamontować?

Brama garażowa ma za zadanie zapewniać nam komfort i bezpieczeństwo, dlatego przy zaawansowanych mechanizmach napędowych warto skorzystać z usług profesjonalistów. Jeżeli jednak chcemy zamontować bramę własnymi siłami, powinniśmy skupić się na dokładnym przestrzeganiu instrukcji producenta. Należy pamiętać, że niezwykle istotną kwestią jest zastosowanie trwałych elementów mocujących, ponieważ ich niewłaściwy dobór może skutkować niespełnianiem przez bramę swoich funkcji.

Przed rozpoczęciem montażu należy zadbać o doprowadzenie zasilania, które będzie źródłem działania napędu. Jeżeli montujemy bramę w budynku będącym w trakcie budowy, istotne jest, aby nie przystąpić do tego procesu zbyt wcześnie. Ściany i sufit garażu powinny być otynkowane, a prace budowlane znajdować się na etapie niezagrażającym uszkodzeniem bramy. Konieczne jest również określenie ostatecznej wysokości posadzki, tak aby pomiędzy bramą a podłogą nie powstała nieestetyczna dziura. Wiele zależy również od konstrukcji samej ściany garażu. Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową, bramę montujemy w połowie grubości, a w przypadku ścian dwuwarstwowych należy umiejscowić bramę w jak najmniejszej odległości od warstwy ocieplającej.

 

Napęd bramy garażowej — pasek czy łańcuch?

napęd ręczny łańcuchowy

Panuje powszechna opinia, że w przypadku bram garażowych o wiele lepszym rozwiązaniem jest pasek zębaty. Wynika to z faktu, że łańcuch wymaga regularnej konserwacji w postaci smarowania. Ważnym czynnikiem jest również fakt, że łańcuch pracuje zdecydowanie głośniej niż pasek zębaty. Pomijając te dwa czynniki, oba rozwiązania są równie trwałe i bezpieczne. Najlepszym wyjściem jest kupno napędu razem z bramą. Gwarantuje to nie tylko dobre dopasowanie do rodzaju i ciężaru bramy, ale również najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wybierając napęd, warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak siła ciągnięcia, prędkość przesuwania oraz elektroniczna kontrola ruchu. 

 

 

Podsumowanie

Wybór bramy to ważna, długoterminowa inwestycja, którą należy przemyśleć pod wieloma względami. Bez względu na to, na jaki rodzaj bramy garażowej się decydujemy, warto korzystać z usług dostawców cieszących się nienaganną opinią, aby mieć pewność, że produkt spełnia wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa oraz jakości.