fbpx

Niezwykle istotną cechą bramy garażowej jest bezpieczeństwo. Mowa tu nie tylko o chronieniu garażu przed nieautoryzowanym dostępem, ale również o ochronie użytkownika. Jednym z najważniejszych dodatków, które podnoszą poziom ochrony przed nieszczęśliwymi wypadkami z udziałem bramy, jest fotokomórka, której działanie i zastosowanie weźmiemy pod lupę w dzisiejszym wpisie.

 

Spis treści:

 

Za co odpowiada fotokomórka?

 

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

 

Fotokomórki to akcesoria odpowiadające za zabezpieczenie pola pracy bramy garażowej. Fotokomórka składa się z odbiornika i nadajnika. Praca bramy garażowej jest możliwa wtedy, gdy światło z diody nadawczej dociera do światłoczułego elementu, w który wyposażono odbiornik.

Kiedy wiązka światła zostaje przerwana przez przeszkodę znajdującą się w polu pracy bramy, ruch zostaje natychmiast wstrzymany, aby uniknąć zniszczenia przeszkody. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik zyskuje pewność, że praca automatycznej bramy jest w pełni bezpieczna dla ludzi, zwierząt, pojazdów i wszelkich przedmiotów mogących znaleźć się w polu pracy bramy.

 

Rodzaje i cechy fotokomórek

Brama garażowa może zostać zabezpieczona poprzez zastosowanie jednego z dwóch rodzaju fotokomórek – analogowych lub cyfrowych.

Działanie klasycznej, analogowej fotokomórki opiera się na przerwaniu obwodu światła przez przeszkodę. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, kiedy wiązka światła z nadajnika napotyka na przeszkodę i nie dociera do odbiornika, praca bramy zostaje natychmiast przerwana.

Działanie cyfrowej fotokomórki oparte jest na tej samej zasadzie, jednak wiadomość o przerwaniu obwodu emitowana jest przez cyfrowe złącze. Cyfrowa fotokomórka może być użyta jedynie w połączeniu z napędem, który jest w stanie obsługiwać ten rodzaj sygnału. Wybór odpowiedniej fotokomórki warto skonsultować z firmą zajmującą się montażem napędów do bram, tak aby zyskać gwarancję niezawodności i optymalnej pracy urządzenia.

Co ciekawe, ze względu na możliwość regulacji kąta pracy fotokomórki, zastosowanie tego rodzaju zabezpieczenia jest możliwe również w przypadku bram garażowych o niesymetrycznych skrzydłach.

 

Korzyści płynące ze zautomatyzowania bramy

Bezpieczeństwo to tylko jeden z licznych atutów automatyzacji bramy garażowej. Takie rozwiązanie to podniesienie komfortu życia i oszczędność czasu. Płynna praca bramy, którą wprawiamy w ruch za pomocą jednego kliknięcia, sprawia, że nie musimy używać siły mięśni i narażać się na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Kto z nas nie musiał nigdy przytrzymywać lub zastawiać czymś ciężkim skrzydeł bramy garażowej, aby nie zamknęły się niespodziewanie podczas silnego wiatru i nie uszkodziły pojazdu? Dzięki zautomatyzowanej bramie garażowej można zapomnieć o tym przykrym obowiązku.

Za pomocą jednego kliknięcia garaż otwiera się w bezpieczny sposób, a użytkownik może opuścić komfortowe auto dopiero we wnętrzu ciepłego i bezpiecznego garażu.

Mówiąc o zaletach automatycznych bram garażowych, warto wspomnieć o zabezpieczeniu antywłamaniowym. Zautomatyzowaną bramę znacznie trudniej sforsować, dzięki czemu stanowi doskonałą barierę przed nieproszonymi gośćmi.

 

Czy fotokomórka to jedyny sposób zabezpieczenia przed wypadkiem z udziałem bramy?

Fotokomórki są niekwestionowanymi liderami na rynku zabezpieczeń do bram automatycznych, jednak nie brakuje również innych, sprawdzonych rozwiązań. Klienci często sięgają po krawędziowe listwy bezpieczeństwa. Działanie listwy krawędziowej podobnie jak w przypadku fotokomórki skutkuje odwróceniem lub wstrzymaniem ruchu bramy po napotkaniu przeszkody. W zależności od umiejscowienia garażu można zastosować również lampy ostrzegawcze, które informują o tym, że brama jest w ruchu. Takie rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim garażom położonym w ruchliwych miejscach.

Fotokomórki, listwy krawędziowe i lampy ostrzegawcze to rozwiązania, które podnoszą bezpieczeństwo użytkowników bram automatycznych. Warto pamiętać o tym, aby wszelkie akcesoria do bram kupować u renomowanych, sprawdzonych sprzedawców, ponieważ produkty niewiadomego pochodzenia mogą nie spełnić swojej funkcji. Optymalnym rozwiązaniem jest zamówienie potrzebnych akcesoriów razem z napędem do bramy, ponieważ dzięki temu użytkownik zyskuje pewność, że wszystkie części systemu będą ze sobą kompatybilne.