fbpx

Brama ogrodzeniowa to inwestycja na lata, dlatego warto pomyśleć o niej już na etapie planowania wjazdu na posesję. W przeciwnym razie może się okazać, że wybrana brama nie pasuje do kształtu działki lub nie ma na nią miejsca. Zatem, aby mieć pewność, że brama będzie dobrze pełnić swoją funkcję, trzeba wybrać odpowiedni jej typ oraz zwrócić uwagę na jakość materiałów.

Wysoka jakość materiałów 

Odpowiednia jakość materiałów, z jakich wykonano bramę, przekłada się na jej trwałość. Ze względu na to, że brama ogrodzeniowa z założenia montowana jest na co najmniej kilka lub kilkanaście lat, warto zainwestować w solidne wykonanie, nawet jeśli wysoka jakość wykonania oraz profesjonalny montaż będą nasz kosztować drożej. W ofertach z branży dostępne są takie rozwiązania jak cynkowanie ogniowe konstrukcji ze stali wysokogatunkowej. Prawidłowo wykonane pokrycie powłoką z czystego cynku elementów stalowych bramy ogrodzeniowej oraz poddanie ich kąpieli ogniowej w temperaturze około 450⁰C, zapewni jej skuteczną ochronę przed korozją nawet na dziesiątki lat. Dodatkowe pokrycie farbą tak zabezpieczonej powierzchni metalowej bramy nada jej walorów estetycznych.

Odpowiednio dobrany typ bramy ogrodzeniowej 

Typów bram jest kilka, ale nie wszystkie sprawdzą się w każdym miejscu. Aby podjąć dobrą decyzję, należy wziąć pod uwagę stylistykę budynków, otoczenia oraz pozostałych elementów ogrodzenia. Istotne jest także, aby pamiętać o wymiarach działki i wybraniu typu bramy zgodnie z nimi.

Dwa główne typy bram:

  • bramy ogrodzeniowe przesuwne – sprawdzą się przy krótkich podjazdach, jednak należy zapewnić im kilka metrów swobodnej przestrzeni po jednej stronie wjazdu tak, aby brama mogła swobodnie się otwierać;

  • bramy ogrodzeniowe skrzydłowe – 1- lub 2-skrzydłowe bramy, które muszą otwierać się do wewnątrz, najlepiej sprawdzą się na terenie pochyłym lub na działce wąskiej, o nieregularnym kształcie. Można tu wyróżnić bramy jednoskrzydłowe, odpowiednie do długich podjazdów, dwuskrzydłowe oraz czteroskrzydłowe – harmonijkowe, idealne w przypadku mniejszych działek.

Bezpieczeństwo oraz odpowiednie wymiary bramy

Istotne jest również, aby brama ogrodzeniowa miała odpowiednie wymiary. Wedle prawa budowlanego długość bramy nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to tylko minimum, a z bramy będą korzystać prawdopodobnie pojazdy o różnych gabarytach. Dlatego, jeśli wymiary działki na to pozwalają, lepiej wykonać bramę szerszą, niż zalecają to przepisy.

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

Oba typy bram można bez problemu doposażyć w napęd, a najlepiej zainwestować od razu w bramę wyposażoną w napęd – to wygodne rozwiązanie. Ponadto brama automatyczna, sterowana pilotem pozwala na zachowanie większego bezpieczeństwa na posesji oraz w jej okolicy, stanowi skuteczną ochronę przed ewentualnym włamaniem i próbą kradzieży. Automatyka do bram zapewni nam komfort.