fbpx

Bramy dwuskrzydłowe ogrodzeniowe cieszą się największą popularnością wśród klientów przemysłowych oraz właścicieli indywidualnych posesji. Wszystko dzięki niezawodności, estetycznemu wyglądowi i praktycznie nieograniczonej możliwości zastosowania. Gwarancją niezawodności bramy dwuskrzydłowej jest jej poprawny montaż.

 

Spis treści:

 

Czy musi być fundament pod bramę dwuskrzydłową?

W przypadku bramy dwuskrzydłowej nie można bagatelizować roli fundamentu. Jest to obowiązkowy element montażu, w którym mocuje się słupy nośne. Dobry fundament pod bramę dwuskrzydłową jest w stanie zagwarantować stabilną pozycję wrót, niezależnie od pory roku i stanu podłoża.

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

 

Jaki fundament pod bramę dwuskrzydłową

Fundament pod bramę dwuskrzydłową powinna stanowić solidna ława betonowa. Nie należy zapominać o tym, że fundament musi zostać osadzony poniżej głębokości przemarzania gruntu. Fundament pod bramę dwuskrzydłową to niezbędna podstawa konstrukcji. Nie ma znaczenia, jak lekkie są skrzydła oraz czy brama będzie zautomatyzowana.

 

O czym warto pamiętać przy robieniu fundamentu pod bramę dwuskrzydłową?

Wykop pod fundament do bramy dwuskrzydłowej powinien zostać wykonany poniżej głębokości przemarzania gruntu. Optymalną wartością jest głębokość 120 cm. W okolicach Krakowa fundamenty wykonywane są na głębokości około 1 metra. Wartość ta zwiększa się wraz ze zbliżaniem się do Podhala.

Należy także rozważyć, czy brama dwuskrzydłowa będzie zautomatyzowana. Często zdarza się, że na początku inwestorzy decydują się na zakup i montaż samej bramy, a decyzje o napędzie automatycznym zostawiają na później. Nawet w takiej sytuacji powinniśmy pozostawić przestrzeń na kable i inne elementy składowe automatycznego napędu. Oszczędzi nam to wielu kłopotów i kosztownych przeróbek w przyszłości.

To może Ci się przydać: Automatyka do bram – jak dobrać najlepsze i niezawodne rozwiązanie?

Szerokość ławy fundamentowej powinna być na tyle duża, aby sięgała obu słupów, do których zamontowane zostaną skrzydła bramy. Takie działanie zwiększa odporność słupów na działanie zmiennych warunków pogodowych. Nawet podczas silnych mrozów, słupy pozostaną stabilne, a brama będzie cicho i płynnie pracować.

Warto także zastanowić się nad obecnością furtki, która umożliwi pieszy dostęp do posesji. Jeżeli decydujemy się na montaż bramy dwuskrzydłowej z furtką, ława fundamentowa powinna zostać przedłużona. Kiedy ława fundamentowa będzie odpowiadała długości bramy powiększonej o szerokość furtki, cały zestaw będzie ustawiony równomiernie, co wpłynie zarówno na względy estetyczne, jak i na jakość pracy. Więcej o bramie

Istotną kwestią pozostaje także grubość fundamentu. Każdy ze słupów powinien być otoczony betonem na 10 cm. Oznacza to, że jeżeli słup do bramy dwuskrzydłowej cechuje się grubością 12 cm, powinniśmy zapewnić fundament o grubości 32 cm.

Czytaj też: Fundament pod bramę przesuwną – przydatne wskazówki

 

Jak przygotować fundament pod bramę dwuskrzydłową

Często pomijanym aspektem podczas przygotowywania fundamentu pod bramę dwuskrzydłową, jest jego wysokość. To poważny błąd, który może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie bramy dwuskrzydłowej. Idealny stan to taki, kiedy pomiędzy fundamentem a spodem bramy pozostaje jak najmniejsza przestrzeń. Warto pamiętać, że bramę zawsze można wyregulować, jednak znacznie łatwiej jest ją podnieść niż opuścić. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj użytego betonu. Zalecany rodzaj to beton B20 lub B25.

W przypadku bramy dwuskrzydłowej zbrojenie ławy nie jest wymagane. Wyjątek stanowią gliniaste, grząskie grunty. Jeżeli stosujemy słupy nośne wykonane ze stali, fundament można wzbogacić tylko częściowo o wąsy z płaskowników. W przypadku cięższych, murowanych słupów zaleca się wykonanie zbrojenia. Zbrojenie wykonuje się ze stalowych drutów. Zbrojenie i środek słupów to idealna przestrzeń na umieszczenie okablowania do domofonu lub automatyki.

Jeżeli zdecydujemy się na wzmocnienie fundamentu za pomocą drutu zbrojeniowego, zyskamy pełne zabezpieczenie przed pęknięciami w obrębie fundamentu. Taki zabieg zabezpieczy elementy mocujące bramę przed niechcianą migracją. Warto pamiętać, że jeżeli w przyszłości planujemy wykończenie posesji za pomocą kostki brukowej, należy wykonać fundament nieco niżej, aby pozostawić miejsce na ułożenie dodatkowej nawierzchni.

Tak jak już wspomnieliśmy, instalację napędu warto rozważyć już na etapie betonowania fundamentu. Warto jednak pamiętać, że każdy napęd automatyczny do bramy dwuskrzydłowej cechuje się indywidualną specyfikacją. Rodzaj napędu, umiejscowienie centrali sterującej, a nawet dodatkowe funkcje napędu, takie jak awaryjne zasilanie akumulatorowe, mają wpływ na rodzaj niezbędnej instalacji. Dlatego tak ważne jest, aby przed wykonaniem fundamentu skontaktować się z wykonawcą bramy, aby indywidualnie określić zakres niezbędnych do wykonania prac.

Zobacz również: Ile kosztuje brama wjazdowa dwuskrzydłowa?

Ze względu na fakt, że prawidłowo wykonane zbrojenie ma bezpośredni wpływ na płynność pracy bramy i bezpieczeństwo jej użytkowników, najbezpieczniej jest powierzyć wykonanie tego zadania specjalistom. Migas-Door to znany producent bram na wymiar, który świadczy usługi od pomiaru do montażu. Korzystając z usług fachowców, zyskujemy pewność, że brama będzie niezawodnie działać przez długie lata, zapewniając nam komfort i bezpieczeństwo.