fbpx

Odpowiednie dobranie bramy garażowej ma kluczowy wpływ na codzienny komfort użytkowania. Wybierając rozmiar i typ bramy, warto skupić się nie tylko na obecnych wymaganiach, ale także rozważyć, jak mogą one ewoluować w przyszłości. Mowa tu między innymi o zakupie dodatkowego auta. Perspektywiczne myślenie pozwoli na uniknięcie kosztownej przebudowy garażu. Jak dobrać bramę garażową, aby jak najdłużej cieszyć się jej funkcjonalnością?

 

Spis treści:

 

Na co zwrócić uwagę wybierając bramę garażową?

Wielkość bramy ustala się już na etapie projektowania domu i garażu. Brama powinna pasować do stylistyki budynków zarówno pod względem koloru, jak i proporcji. Zamawiając bramę garażową, należy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze parametry, czyli wysokość i szerokość bramy. Często zdarza się, że wybrane wymiary nie są zgodne z uniwersalnymi bramami dostępnymi w sklepach budowlanych. Gwarantem posiadania idealnie dobranej bramy garażowej jest zamówienie jej na wymiar, prosto od producenta. Warto także przeanalizować, jaki typ bramy garażowej będzie najwygodniejszy i pozwoli na bezproblemowy montaż. Wśród polecanych rozwiązań znajdziemy bramy garażowe dwuskrzydłowe, przesuwne i segmentowe.

 

Jakie wymiary powinien mieć otwór dla bramy garażowej?

Minimalne wymiary światła wjazdu do garażu jednostanowiskowego są określone przepisami prawa budowlanego. Wynoszą odpowiednio 2,30 m szerokości i 2,00 m wysokości. Nie istnieją regulacje mówiące o wymiarach otworu dla bramy garażowej prowadzącej do garażu dwustanowiskowego. Przyjmuje się, że ze względu na komfort użytkowania brama powinna mieć od 4,5 do 5,5 m szerokości.

W przypadku garażu jednostanowiskowego najpopularniejszym rozwiązaniem jest pojedyncza brama o wymiarach nieco większych niż te wskazane przez przepisy prawa budowlanego. Brama, która pozwala na swobodny wjazd do garażu samochodem osobowym, ma wymiary 2,50 x 2,25 m.

 

Brama garażowa segmentowa – wymiary, napęd, zastosowanie

Segmentowa brama garażowa to nowoczesne rozwiązanie oparte na niezawodnej konstrukcji. Jak zbudowana jest brama segmentowa? Tajemnica tkwi w szeregu solidnych paneli, które są połączone ze sobą za pomocą trwałych zawiasów. Segmenty wykonuje się z ocynkowanej, stalowej blachy. Ten surowiec w połączeniu z poliestrową farbą sprawia, że brama segmentowa jest odporna na korozję i na działanie czynników atmosferycznych.

brama segmentowa wielostanowiskowa antracyt

Brama garażowa segmentowa wielostanowiskowa – MIGAS-DOOR

Brama segmentowa porusza się dzięki zastosowaniu skrętnych sprężyn i łożysk kulkowych. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników mechanizm wyposażono w niezawodną blokadę sprężyn, która blokuje możliwość opadnięcia bramy, nawet w przypadku pęknięcia sprężyny. 

Segmentowa brama garażowa może być zamontowana na wiele sposobów, co w zależności od potrzeb daje możliwość automatyzacji lub ręcznego otwierania. Istotnym faktem jest możliwość umieszczenia sprężyn nad bramą (standardowe rozwiązanie), lub za bramą w przypadku niskiego nadproża. Jest to rozwiązanie dedykowane także tym garażom, wokół których brakuje przestrzeni. Segmentowa brama garażowa otwiera się ku górze, a użytkownik może cieszyć się pełną szerokością wjazdu.

Sprawdź także: Napędy do bram garażowych – oferta MIGAS-DOOR

 

Dwuskrzydłowa brama garażowa – dla kogo?

brama garazowa dwuskrzydlowa orzech

Brama garazowa dwuskrzydlowa, orzech – MIGAS-DOOR

Dwuskrzydłowe bramy garażowe to klasyczne, niezawodne rozwiązanie. Wyróżnia je prosta, bezawaryjna konstrukcja i brak konieczności montowania nadproża i bocznych filarków. Mocna, stalowa ościeżnica cechuje się ponadprzeciętną stabilnością, a jednocześnie dzięki niewielkiej grubości nie zmniejsza znacznie światła przejazdu. Dwuskrzydłowa brama garażowa to synonim bezpieczeństwa. Każda realizacja jest wyposażona w stalowe zawiasy oraz w zamek z wkładką patentową. Prosta budowa jest gwarancją wieloletniej, bezawaryjnej eksploatacji. Warto pamiętać, że skrzydła bramy otwierają się na boki i do swobodnej pracy potrzebują odpowiedniej ilości miejsca wokół budynku. W przypadku dużych dwuskrzydłowych bram garażowych można rozważyć montaż furtki serwisowej. Brama dwuskrzydłowa może być otwierana ręcznie lub za pomocą wygodnego napędu automatycznego.

 

Przesuwna brama garażowa – czym się wyróżnia?

Przesuwna brama garażowa to rozwiązanie skierowane do posiadaczy garaży o ograniczonych możliwościach zabudowy. Co ciekawe, przesuwna brama garażowa może mieć zarówno jedno, jak i dwa skrzydła. W pierwszym przypadku praca bramy polega na przesuwaniu się skrzydła wzdłuż ściany. Dwuskrzydłowe bramy przesuwne otwierają się na boki, a inwestor może zadecydować o ich asymetrycznym podziale. Co ważne, bramy przesuwne montuje się zarówno na zewnątrz, jak i w środku garażu. Praca przesuwnej bramy garażowej jest możliwa dzięki odpowiednio wyprofilowanej szynie prowadzącej oraz wytrzymałym wózkom jezdnym. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest bezprogowa konstrukcja. Przesuwna brama garażowa sprawdzi się nawet w przypadku budynków ze skośnym dachem.

 

Jakie pytania zadać przy wyborze bramy garażowej?

Zanim kupisz bramę do Twojego garażu, zapytaj producenta o to, czy:

  • wykonuje bramy na wymiar,
  • zapewnia darmowy pomiar i wycenę,
  • zajmuje się także montażem,
  • może polecić i zamontować napęd automatyczny,
  • oferuje wiele kolorów bram garażowych,
  • może zaproponować rozwiązanie, które sprosta Twoim oczekiwaniom odnośnie do termoizolacji bramy garażowej,
  • ma wskazówki dotyczące prawidłowego eksploatowania i konserwowania bramy.

 

Podsumowując – brama garażowa musi być nie tylko estetyczna i osiągnąć wymiary określone w prawie budowlanym. Brama powinna zapewniać pełen komfort użytkowania, a jej wymiary muszą zostać dostosowane do przeznaczenia garażu. Mniejsze, standardowe bramy sprawdzą się w przypadku jednostanowiskowych garaży, jednak jeżeli chcesz swobodnie parkować w środku dwa auta, jednoślady lub garaż ma dodatkowo pełnić funkcję magazynu, lub przydomowego warsztatu, warto sięgnąć po bramę garażową na wymiar. Pozwoli to na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb inwestora, dzięki czemu stanie się komfortowym rozwiązaniem, które będzie służyło mieszkańcom przez długie lata.