Na naszym blogu znajdziesz wiele porad, które pozwolą na wybranie odpowiedniej bramy garażowej. Sam wybór to jednak dopiero połowa sukcesu. Na długie, bezawaryjne działanie bramy garażowej wpływa także odpowiednie przygotowanie otworu oraz profesjonalny montaż. Jak przygotować ścianę, aby użytkować bramę garażową w bezpieczny i wygodny sposób?
Spis treści:
- Na jakim etapie zamontować bramę garażową?
- Jak przygotować otwór pod bramę garażową?
- Ocieplenie otworu bramy garażowej, czy warto?
Na jakim etapie zamontować bramę garażową?
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie bramy garażowej po całkowitym zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych w obrębie garażu. Z doświadczenia wiemy, że niekiedy jest to niemożliwe. Warto skierować swoją uwagę na wykończenie tych elementów konstrukcyjnych, które są niezbędne dla zamontowania bramy.
Warto zadbać o to, aby nadproże i sufit były w chwili montażu bramy wytynkowane i pomalowane. Te kluczowe elementy garażu powinny być równe i tworzyć idealnie równoległą powierzchnię. Podobnie jest z posadzką. Do montażu bramy przystępujemy wtedy, gdy podłoga jest równa i przybrała już swoją ostateczną postać. Dzięki temu można odpowiednio wybrać rozmiar bramy i zapewnić jej płynną pracę zwieńczoną szczelnym zamknięciem.
Warto zwrócić uwagę także na ocieplenie, ponieważ dotyczy ono nie tylko zewnętrznych ścian garażu, ale także ościeża bramy. Uwzględnienie tego elementu podczas ocieplania budynku minimalizuje utratę ciepła poprzez zniwelowanie powstawania mostków termicznych.
Jeżeli garaż ma być wyposażony w bramę automatyczną (od razu, czy też napęd będzie montowany dopiero w przyszłości), warto odpowiednio wcześniej przygotować miejsce na prawidłową instalację. Jeszcze przed tynkowaniem ścian warto zatroszczyć się o położenie instalacji elektrycznej oraz o zamontowanie gniazda (najczęściej w suficie). Pozwoli to na uniknięcie kucia ścian i niszczenia efektów pracy w przyszłości.
Jak przygotować otwór pod bramę garażową?
Przygotowanie otworu pod bramę garażową to bardzo ważny krok, który ma wpływ na bezpieczeństwo i płynność działania. Kluczowym aspektem są jego wymiary. Najczęściej spotykamy się z bramami o wysokości 200-280 cm i o szerokości 200-270 cm. Mowa tu oczywiście o garażach jednostanowiskowych. Garaż z dwoma stanowiskami wymaga zastosowania bramy o szerokości 400-550 cm. Ważna jest także wysokość bramy dostosowana do specyfiki pojazdu. Jeżeli w garażu będzie parkowany wysoki wóz z bagażnikiem dachowym, minimalna wysokość bramy powinna wynosić 240 cm. Samochód dostawczy lub wielkogabarytowy sprzęt rolniczy będzie wymagał jeszcze wyższej i szerszej bramy garażowej. Warto zatroszczyć się o to, aby otwór bramy garażowej był wykończony przed jej montażem. Pozwala to bezpiecznie i stabilnie osadzić bramę na stałe bez obaw o późniejsze uszkodzenie mechanizmu lub elementów napędu.
Ocieplenie otworu bramy garażowej, czy warto?
Jak już wspomnieliśmy, ocieplenie otworu bramy garażowej to bardzo ważny krok, którego pod żadnym pozorem nie należy pomijać. Bagatelizowanie ocieplenia otworu wraz z ościeżem sprawi, że garaż nie będzie spełniał kryteriów termoizolacyjnych. Znaczne straty ciepła powstałe na skutek obecności mostków termicznych przełożą się na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Warto pamiętać, że ocieplenie otworu po montażu bramy garażowej jest nie tylko trudniejsze, ale także mniej wydajne. Trudno dotrzeć do wszystkich zakamarków, a jednocześnie grozi to zabrudzeniem i zniszczeniem starannie dobranej bramy. Wynika z tego, że otwór bramy garażowej powinien być pierwotnie nieco szerszy niż brama. Wszystko po to, aby swobodnie można było ocieplić go za pomocą styropianu lub innego surowca, a następnie otynkować.
FAQ: Pytania <->odpowiedzi
Jaki otwór pod bramę segmentową?
Podczas montażu bramy garażowej segmentowej należy zwrócić uwagę na pożądaną szerokość i wysokość otwarcia. Przyjmuje się, że otwór pod bramę segmentową powinien być przynajmniej 70 cm szerszy od samochodu, który będzie parkowany w garażu. Pozwoli to na swobodny wjazd.
Jaki otwór na bramę wjazdową?
Zgodnie z prawem brama wjazdowa powinna mieć co najmniej 2,4 m szerokości. Przepisy prawa nie regulują minimalnej wysokości bramy wjazdowej, jednak ze względów estetycznych przyjmuje się, że powinna być równa z przęsłami ogrodzeniowymi.
Jak głęboko słupki pod bramę?
Głębokość montażu słupków pod bramę zależy głównie od rodzaju gruntu. Zbity, zwięzły grunt wymaga około 50-70 cm głębokości. Grunt nieco bardziej sypki stwarza konieczność kopania na głębokość 80-100 cm.