Właściciele posesji prędzej czy później staną przed trudnym wyborem bramy wjazdowej. Wśród najbardziej polecanych rozwiązań znajdują się system przesuwny oraz skrzydłowy (rozwierny). W przypadku ograniczonej przestrzeni podjazdu stosuje się bramy przesuwne teleskopowe lub bramy skrzydłowe harmonijkowe. Uwagę warto skierować zwłaszcza na produkty marki MIGAS-DOOR, oferującej systemy z własnym patentem. Jakie są wady i zalety bramy wjazdowej przesuwnej oraz harmonijkowej? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Jaką bramę wjazdową wybrać?
- Brama wjazdowa przesuwna
- Plusy i minusy bramy wjazdowej przesuwnej
- Brama harmonijkowa
- Plusy i minusy bramy harmonijkowej
- Lepsza brama wjazdowa harmonijkowa czy przesuwna?
Jaką bramę wjazdową wybrać?
Wybór bramy wjazdowej zależy przede wszystkim od działki i dostępnej przestrzeni.
- Jeśli działka jest wąska i krótka lepszym rozwiązaniem może być brama harmonijkowa, która zajmuje mniej miejsca na podjeździe.
- W przypadku szerokiej i długiej posesji lepiej sprawdzi się brama przesuwna, która porusza się wzdłuż ogrodzenia.
Ważnym kryterium jest też budżet – bramy harmonijkowe są zazwycza nieco tańsze niż przesuwne, ale najtańszym rozwiązaniem są bramy dwuskrzydłowe. Warto zwrócić też uwagę na wygląd: bramy harmonijkowe mogą mieć ciekawszy i bardziej różnorodny wygląd, co ułatwia ich dopasowanie do stylu domu i otoczenia.
Jeśli zależy Ci na wygodzie, postaw na model z napędem elektrycznym, który umożliwi automatyczne otwieranie i zamykanie bramy. Jest to rozwiązanie droższe, ale bardzo praktyczne zwłaszcza w czasie chłodnych temperatur na zewnątrz.
Brama wjazdowa przesuwna
Brama przesuwna należy do grupy bardzo popularnych rozwiązań. Wielu klientów stawia właśnie na ten rodzaj bramy. Rekomenduje się zamontowanie takiej konstrukcji na działkach szerokich i płytkich. Ze względu na sposób otwierania nie zajmuje miejsca na posesji – elementy ruchome przesuwają się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia.
Bramy wjazdowe przesuwne samonośne to bardzo popularne rozwiązanie, którego największą zaletą jest prosta i bezprogowa konstrukcja. Do wyboru są bramy automatyczne i samonośne – każda jest w pełni dostosowana do sposobu montażu napędu, dzięki czemu całość działa bezproblemowo przez wiele lat.
Kiedy warto wybrać bramę przesuwną?
Brama wjazdowa przesuwna sprawdzi się na posesjach:
- z długim ogrodzeniem, które zapewnia przestrzeń do przesuwania skrzydła,
- z małą ilością miejsca przed wjazdem.
Brama tego typu nie wymaga miejsca na skrzydła, co czyni ją idealnym wyborem na szerokie działki z ograniczoną przestrzenią przed bramą.
Może zaciekawi Cię również:
- Brama wjazdowa przesuwna 4m — przegląd rozwiązań
- Brama na pilot, automatyczna brama wjazdowa – jaką wybrać?
- Brama wjazdowa z napędem – przegląd rozwiązań
Wymagania terenowe
Do zainstalowania bramy przesuwnej niezbędne jest długie ogrodzenie, wzdłuż którego przesuwać się będzie skrzydło. Podłoże powinno być stabilne i płaskie – w niektórych przypadkach można je wyrównać i wzmocnić.
Brama przesuwna z napędem i bez
Bramy przesuwne można zamówić zarówno w wersji manualnej, jak i z napędem elektrycznym. Automatyzacja zwiększa komfort użytkowania, szczególnie zimą, kiedy otwieranie bramy ręcznie może być uciążliwe. Co ważne, istnieje możliwość dokupienia napędu później, co pozwala na rozłożenie kosztów w czasie.
Plusy i minusy bramy wjazdowej przesuwnej
Zalety bramy przesuwnej
➕ Oszczędność miejsca na podjeździe;
➕ Możliwość zastosowania automatyki napędowej;
➕ Stabilność – brama nie zostanie przypadkowo zamknięta np. przez wiatr;
➕ Niższy koszt instalacji niż bramy harmonijkowej;
➕ Brak konieczności czyszczenia i konserwacji;
➕ Minimalistyczny i delikatny wygląd.
Wady bramy przesuwnej
➖ Wyższy koszt instalacji w porównaniu do bram dwuskrzydłowych;
➖ Brak możliwości montażu na wąskiej działce.
Brama harmonijkowa
Brama harmonijkowa w wykonaniu Migas-Door
Alternatywą dla bramy przesuwnej jest brama harmonijkowa. Nazwa takiej konstrukcji jest nieprzypadkowa, bo sposób otwierania się i zamykania przypomina właśnie harmonijkę. Brama tego typu sprawdza się w przypadku małych posesji, na których szczególnie istotna jest oszczędność miejsca. Harmonijkowy system otwierana potrzebuje o połowę mniej miejsca w porównaniu z tradycyjną bramą dwuskrzydłową. Od bramy przesuwnej różni się tym, że nie wchodzi w linię ogrodzenia.
Bramę harmonijkową można stosować w ogrodzeniach różnego typu – zarówno tych wykonanych ze stali czy drewna, jak i z aluminium. Taka brama ma łatwy system montowania. Bramę harmonijkową montuje się na standardowych słupkach stalowych lub murowanych. Jednak w przypadku, gdy betonowe słupki są za zbyt szerokie, trzeba do nich przykręcić słupy stalowe. Czas montażu jest krótki. Konstrukcja składa się z niewielkich gabarytowo elementów, które można w łatwy sposób przenosić.
Standardowa rozpiętość pojedynczego skrzydła składanego bramy harmonijkowej wynosi od 1 do 1,5 m.
Dla kogo brama harmonijkowa?
Brama harmonijkowa jest odpowiednia dla właścicieli posesji, którzy:
- mają ograniczoną przestrzeń na podjeździe.
- mają nierówny lub pochyły teren.
Dodatkowo zapewnia ciekawy, nietypowy wygląd, więc spełni oczekiwania osób, dla których estetyka jest równie ważna, jak funkcjonalność.
Wymagania terenowe
Ten typ bramy nie wymaga długiego ogrodzenia, ale potrzebuje wystarczającej przestrzeni na składanie skrzydeł. Wymaga jednak znacznie mniej miejsca niż standardowa brama dwuskrzydłowa, więc jest doskonałym rozwiązaniem na małe działki lub przy ograniczonej ilości miejsca przy wjeździe.
Brama harmonijkowa z napędem i bez?
Podobnie jak w przypadku bram przesuwnych, harmonijkowe modele mogą być obsługiwane manualnie lub automatycznie. Napęd można zamontować od razu lub dokupić później w zależności od posiadanego budżetu.
Plusy i minusy bramy harmonijkowej
Zalety bramy harmonijkowej
➕ Duża oszczędność miejsca – nie jest potrzebna duża przestrzeń ani po bokach, ani z przodu;
➕ Krótki czas montażu;
➕ Możliwość zastosowania w przypadku nietypowych i małych działek;
➕ Ciekawy wygląd.
Wady bramy harmonijkowej
➖ Wyższy koszt zakupu i instalacji,
➖ Większa liczba ruchomych elementów, które mogą wymagać konserwacji.
Która brama wjazdowa lepsza: harmonijkowa czy przesuwna?
Czy wobec tego lepiej zainwestować w bramę przesuwną (np. dwuskrzydłową), czy harmonijkową (lub teleskopową)? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Trzeba przeanalizować wady i zalety poszczególnych rozwiązań i na tej postawie podjąć decyzję.
Jeśli dysponujesz miejscem na bramę przesuwną, to dobrze jest zdecydować się na takie rozwiązanie. Taka brama nie zajmuje miejsca wjazdu w głąb posesji. Nie musisz również odśnieżać zimą podjazdu.
Jeśli cenisz sobie zalety bram przesuwnych, ale masz ograniczoną przestrzeń, wybierz bramę harmonijkową. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku posesji z pochyłym podjazdem, gdzie nie ma możliwości zamontowania bram skrzydłowych.
Warto wiedzieć o tym, że bramy dwuskrzydłowe należą do stosunkowo tanich rozwiązań. Montuje się je także wtedy, gdy w obrębie posesji nie mieści się żadna brama inna przesuwna. Aby zniwelować rozwiewność skrzydeł, stosuje się system harmonijkowy.
Wszystkie typy bram mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie. Profesjonalne firmy wykonują bramy na podany przez klienta wymiar i w oparciu o wcześniejsze uzgodnienia oraz preferencje zamawiającego. Specjalistyczne pomiary powinny odbywać się w terenie. Aby idealnie dopasować całość ogrodzenia, skonsultuj się z handlowcami, którzy udzielą Ci fachowych porad i podzielą się innowacyjnymi pomysłami.
Ważnym kryterium wyboru bramy jest też często cena, dlatego warto wspomnieć, że brama przesuwna jest tańsza, zwłaszcza w wersji manualnej. Brama harmonijkowa w wersji automatycznej będzie droższa, ale w niektórych przypadkach jest to jedyne, dostępne rozwiązanie. Ostateczny koszt zależy od rodzaju i wielkości bramy, materiałów i innych czynników. Dlatego cena zawsze ustalana jest indywidualnie, a MIGAS-DOOR oferuje darmową wycenę bramy oraz porady, co ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.
Dalsza lektura:
Podsumowanie
Oba rozwiązania – bramy harmonijkowe i przesuwne mają swoje wady i zalety, co może utrudniać wybór najlepszej opcji. Dlatego, jeśli wciąż nie wiesz, którą bramę wybrać, to skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z ekspertami marki MIGAS-DOOR. Firma oferuje szeroki wybór bram przesuwnych, harmonijkowych i innych modeli, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Specjaliści pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania, uwzględniając rozmiar działki, położenie bramy oraz budżet.
Dowiedz się więcej: