fbpx

Właściciele posesji prędzej czy później staną przed trudnym wyborem bramy wjazdowej. Wśród najbardziej polecanych rozwiązań znajdują się system przesuwny oraz skrzydłowy (rozwierny). W przypadku ograniczonej przestrzeni podjazdu stosuje się bramy przesuwne teleskopowe lub bramy skrzydłowe harmonijkowe. Uwagę warto skierować zwłaszcza na produkty marki MIGAS-DOOR, oferującej systemy z własnym patentem. Jakie są wady i zalety bramy wjazdowej przesuwnej oraz harmonijkowej? Wyjaśniamy.

Brama wjazdowa przesuwna

Brama przesuwna należy do grupy bardzo popularnych rozwiązań. Wielu klientów stawia właśnie na ten rodzaj bramy. Rekomenduje się zamontowanie takiej konstrukcji na działkach szerokich i płytkich. Ze względu na sposób otwierania nie zajmuje miejsca na posesji – elementy ruchome przesuwają się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia.

Bramy wjazdowe przesuwne mogą być samonośne. Dostarcza się je w komplecie z elektrycznym systemem obsługi standardowym lub elektronicznym. Największą zaletą tego typu bram jest ich prosta i bezprogowa konstrukcja.

Brama harmonijkowa

Alternatywą dla bramy przesuwnej jest brama harmonijkowa. Nazwa takiej konstrukcji jest nieprzypadkowa, bo sposób otwierania się i zamykania przypomina właśnie harmonijkę. Brama tego typu sprawdza się w przypadku małych posesji, na których szczególnie istotna jest oszczędność miejsca. Harmonijkowy system otwierana potrzebuje o połowę mniej miejsca w porównaniu z tradycyjną bramą dwuskrzydłową. Od bramy przesuwnej różni się tym, że nie wchodzi w linię ogrodzenia.

Bramę harmonijkową można stosować w ogrodzeniach różnego typu – zarówno tych wykonanych ze stali czy drewna, jak i z aluminium. Taka brama ma łatwy system montowania. Bramę harmonijkową montuje się na standardowych słupkach stalowych lub murowanych. Jednak w przypadku, gdy betonowe słupki są za zbyt szerokie, trzeba do nich przykręcić słupy stalowe. Czas montażu jest krótki. Konstrukcja składa się z niewielkich gabarytowo elementów, które można w łatwy sposób przenosić.

Standardowa rozpiętość pojedynczego skrzydła składanego bramy harmonijkowej wynosi od 1 do 1,5 m.

 

Lepsza brama wjazdowa harmonijkowa czy przesuwna?

Czy wobec tego lepiej zainwestować w bramę przesuwną (np. dwuskrzydłową), czy harmonijkową (lub teleskopową)? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Trzeba przeanalizować wady i zalety poszczególnych rozwiązań i na tej postawie podjąć decyzję.

Jeśli dysponujesz miejscem na bramę przesuwną, to dobrze jest zdecydować się na takie rozwiązanie. Taka brama nie zajmuje miejsca wjazdu w głąb posesji. Nie musisz również odśnieżać zimą podjazdu. Jeśli cenisz sobie zalety bram przesuwnych, ale masz ograniczoną przestrzeń, wybierz bramę harmonijkową. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku posesji z pochyłym podjazdem, gdzie nie ma możliwości zamontowania bram skrzydłowych. Dlaczego brama harmonijkowa jest doskonałym wyborem?

Warto wiedzieć o tym, że bramy dwuskrzydłowe należą do stosunkowo tanich rozwiązań. Montuje się je także wtedy, gdy w obrębie posesji nie mieści się żadna brama inna przesuwna. Aby zniwelować rozwiewność skrzydeł, stosuje się system harmonijkowy.

Wszystkie typy bram mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie. Profesjonalne firmy wykonują bramy na podany przez klienta wymiar i w oparciu o wcześniejsze uzgodnienia oraz preferencje zamawiającego. Specjalistyczne pomiary powinny odbywać się w terenie. Aby idealnie dopasować całość ogrodzenia, skonsultuj się z handlowcami, którzy udzielą Ci fachowych porad i podzielą się innowacyjnymi pomysłami.