fbpx

Przesuwne bramy to rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością. Klienci wybierający ten typ bramy cenią sobie oszczędność miejsca. Brama przesuwna chowa się wzdłuż ogrodzenia, więc jej użytkowanie nie wymaga posiadania dużego podjazdu. Jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na bezawaryjne działanie bramy przesuwnej jest dobrze wykonany fundament. Jak wykonać fundament pod bramę przesuwną? Podpowiadamy.

 

Spis treści:

Światło wjazdu a fundament

Jedynym z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy przygotowaniu fundamentu pod bramę przesuwną, jest dostosowanie go do wielkości światła wjazdu. Fundament pod przeciwwagą powinien mieć około 40% długości światła wjazdu. To właśnie ten czynnik odpowiada za bezawaryjne i lekkie otwieranie oraz zamykanie bramy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Proces tworzenia fundamentu należy rozpocząć od określenia jakości gruntu. Może się okazać, że konieczne będzie usunięcie różnych elementów lub jego zagęszczenie. Ważnym aspektem jest także określenie punktu zamarzania gruntu. Właśnie ze względu na ten punkt, fundament nie może być wykonany zbyt płytko. Optymalna głębokość dla wykonania fundamentu pod bramę przesuwną waha się między 80 a 140 cm.

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

Atutem bram przesuwnych jest fakt, że nie ma konieczności wykonywania fundamentu pod całą długością światła bramy. Ze względu na specyfikę tego rodzaju bram, fundament jest niezbędny jedynie pod przeciwwagą oraz przeciwległym słupkiem. Pozostałe czynniki, które będą miały wpływ na ostateczną formę fundamentu to: stopień nachylenia działki, rodzaj nawierzchni drogi i podjazdu oraz to, jakie pojazdy będą przejeżdżać przez bramę.

Czy brama przesuwna zawsze wymaga fundamentu?

brama ogrodzeniowa przesuwna

Odpowiednio wykonany fundament pod bramę przesuwną to gwarancja bezawaryjności i funkcjonalności. To właśnie fundament odpowiada za stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania bramy. Bez względu na to, jaki rozmiar i wagę będzie miało skrzydło bramy przesuwnej, montowanie jej bez fundamentu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Działanie bramy przesuwnej opiera się o płynne przesuwanie się po wózkach jezdnych przykręconych do betonowego fundamentu, co skutkuje dużym obciążeniem oraz zmianą środka ciężkości.
Brama przesuwna zamontowana bez odpowiednio wykonanego fundamentu szybko straciłaby swoje właściwości i przestała działać prawidłowo zagrażający przy tym bezpieczeństwu użytkowników.

Prawidłowe wymiary kluczem do sukcesu

Jak już wspomnieliśmy, jednym z istotnych parametrów jest długość fundamentu, która zależy od tego, jaką szerokość ma światło wjazdu. Minimalna długość, jaką powinien osiągnąć fundament, wynosi około 40% długości światła wjazdu. Omówiliśmy również głębokość fundamentu, która powinna sięgać do punktu przemarzania gruntu. To ważne, ponieważ zbyt płytko osadzony fundament podniesie pod wpływem działania niskich temperatur i niekorzystnie wpłynie na stabilność i płynność działania konstrukcji. Istotna jest także szerokość fundamentu, dla bramy z napędem fundament musi być odpowiednio szeroki. Warto też zwrócić uwagę, że szerokość fundamentu dla bramy teleskopowej różni się od szerokości dla bramy przesuwnej.

Podsumowanie

Podstawowym krokiem jest dokładne określenie miejsca, w którym znajdzie się brama przesuwna. Wybierając to miejsce, warto zwrócić uwagę na stopień pochylenia terenu. Można sprawdzić, czy umieszczając bramę w danym miejscu uda się poprowadzić od niej wygodny podjazd do garażu.

Na tym należy zwrócić uwagę na trudną do usunięcia roślinność, czy inne przeszkody. Tworząc otwory na fundament, warto pozostawić odrobinę wolnej przestrzeni. Pominięcie tego kroku może utrudnić umieszczenie szalunków. Bez względu na to, czy w danej chwili chcesz zautomatyzować swoją bramę, warto zostawić przestrzeń na automatyczny mechanizm, co znacznie ułatwi jego montaż w przyszłości.

Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do montażu bramy, poczekać aż beton całkowicie zastygnie. Zbyt wczesne przystąpienie do montażu może skutkować naruszeniem całej konstrukcji.

Szukasz bramy przesuwnej dostosowanej do Twoich potrzeb? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowego pomiaru oraz wyceny. Wykonujemy bramy przesuwne nawet o najbardziej niestandardowych wymiarach w dowolnej stylistyce. Zajmujemy się także profesjonalnym montażem.

Producent bram garażowych, przemysłowych i ogrodzeniowych