fbpx

Wybór odpowiedniej bramy garażowej to nie lada wyzwanie, dla każdego, kto pierwszy raz spotyka się z tym tematem. Jaka powinna być dobra brama garażowa? Jaki typ bramy będzie odpowiedni do specyfiki danego obiektu? Co z wymiarami? W dzisiejszym wpisie postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wyboru bramy do przydomowego garażu.

 

Spis treści:

 

Rodzaje bram. Którą bramę garażową wybrać?

Przed Państwem omówienie najpopularniejszych rodzajów bram garażowych. Kiedy wybrać dany typ bramy i czym się wyróżnia na tle pozostałych?

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

Bramy garażowe – segmentowe

brama segmentowa do garażu podziemnego

Brama segmentowa do garażu podziemnego w kolorze antracyt – MIGAS-DOOR.PL

Segmentowe bramy garażowe to niezwykle praktyczne i bezpieczne rozwiązanie. Warto wspomnieć, że płaszcz bramy segmentowej jest zbudowany z segmentów zbudowanych ze stalowej, ocynkowanej blachy. Powierzchnia płaszcza bramy może zostać pokryta wytrzymałymi farbami poliestrowymi. Ze względu na wypełnienie z pianki poliuretanowej takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w ogrzewanych garażach. Konstrukcja bramy segmentowej to tak naprawdę szereg paneli połączonych za pomocą wytrzymałych zawiasów. Co istotne, każda brama segmentowa jest wyposażona w skrętne sprężyny wzbogacone o kulkowe łożyska. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, układ sprężyn wyposażono w hamulec bezpieczeństwa, który zapobiega opadnięciu płaszcza bramy w przypadku pęknięcia sprężyny.

Zaglądnij do naszego poradnika, w którym doradzamy jak dobrać odpowiednią bramę garażową segmentową.

Kiedy warto wybrać bramę garażową – segmentową?

Segmentowa brama garażowa jest skierowana do wszystkich miłośników komfortu, estetyki i pełnego bezpieczeństwa. Zaletą tego rodzaju bramy jest wiele wariantów montażu. Bramę segmentową można umieścić w praktycznie każdym otworze. Niekwestionowaną zaletą bram segmentowych jest oszczędność miejsca wokół i wewnątrz budynku. Brama segmentowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zachowania pełnego światła przejazdu. Co ważne dla osób, którym zależy na pełnym spersonalizowaniu bramy garażowej – każdą bramę segmentową można wyposażyć w funkcjonalną furtkę, panele doświetlające lub w kratki wentylacyjne.

Bramy garażowe dwuskrzydłowe

brama dwuskrzydlowa panel profil welser

Brama garażowa dwuskrzydłowa, panel profil welser – MIGAS-DOOR 

Dwuskrzydłowa brama garażowa to klasyczne rozwiązanie wyróżniające się prostą konstrukcją i niezawodnością. Co ważne, bramy dwuskrzydłowe można zamontować bez filarków bocznych i nadproża. Każda brama dwuskrzydłowa posiada stabilną, stalową ościeżnicę, która jedynie w niewielkim stopniu wpływa na szerokość światła wjazdu. Co ciekawe, w przypadku bram, dwuskrzydłowych można zdecydować się na skrzydła o dowolnej asymetrii lub wyposażyć bramę w praktyczną furtkę serwisową.

Rozważasz zakup bramy dwuskrzydłowej do garażu? przeczytaj również bramy garażowe dwuskrzydłowe — rozwiązania, napędy, ceny

Kiedy wybrać bramę garażową dwuskrzydłową?

Brama dwuskrzydłowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie brakuje miejsca na pełne otwarcie skrzydeł bramy. Oznacza to, że brama do swobodnej pracy potrzebuje wolnej przestrzeni wokół garażu. Co więcej, takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba pełnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz garażu.

 

Bramy garażowe — przesuwne

Brama podwieszana przesuwna trapez

Przesuwna brama garażowa może zostać wykonana w wersji jedno lub dwuskrzydłowej. Co ważne dla inwestorów, w przypadku dwuskrzydłowych bram przesuwnych można zdecydować się na dowolny podział skrzydeł- zarówno symetryczny, jak i asymetryczny w dowolnej postaci. Oznacza to, że brama przesuwna do garażu zapewnia pełną swobodę w doborze wymiarów skrzydeł bramy. Przydatną informacją jest także fakt, że brama garażowa przesuwna może być zamontowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz garażu.

Zobacz więcej o tym jak się przygotować do montażu bramy garażowej przesuwnej

Kiedy zdecydować się na bramę garażową – przesuwną?

Bramy przesuwne sprawdzą się doskonale w przypadku wszystkich garaży o ograniczonych możliwościach zabudowy. Możliwość personalizacji bramy sprawia, że za sprawą bram przesuwnych można z łatwością zapewnić sobie nieskrępowany, wygodny dostęp do przydomowego garażu. Jest to rozwiązanie dedykowane garażom o skośnym dachu i nietypowych konstrukcjach, które sprawiają, że inne standardowe typy bram nie zdają egzaminu.

 

Wymiary bramy

Wymiary bramy garażowej powinny zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika i do specyfiki obiektu. Przyjmuje się, że minimalna szerokość bramy w garażu jednostanowiskowym powinna wynosić 2,5 m. W przypadku garażu na dwa auta wartość ta powinna wzrosnąć do minimum 5 m. W przypadku garażu przeznaczonego dla auta osobowego i motocyklu szerokość bramy powinna wynosić 3,5 m. Wysokość bramy również jest istotną wartością. Średnia wysokość auta osobowego jest szacowana na około 200-225 cm. Jeżeli mówimy o aucie wyposażonym w bagażnik dachowy, minimalna wysokość wzrasta do 238 cm.

 

Poszerzenie wjazdu bez szkody – jak to zrobić z głową?

Poszerzenie wjazdu do istniejącego już garażu nie jest niemożliwe i po odpowiednim przygotowaniu można wykonać to we własnym zakresie. Jeżeli jednak brakuje nam wiedzy i odpowiednich narzędzi, powinniśmy postawić na pomoc specjalistów. Poszerzenie wjazdu jest związane z wykonaniem dłuższego nadproża. Jeżeli ściany garażu są już ocieplone, należy liczyć się z dużą ingerencją w konstrukcję budynku. Rozpoczynając proces poszerzania wjazdu od demontażu poprzedniego nadproża, nie można zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniego podparcia więźby. Podparcie należy umieścić w miejscu wjazdu do garażu. Kolejnym krokiem po zdemontowaniu nadproża jest zamontowanie belki w postaci stalowego kształtownika o wadze umożliwiającej ręczny montaż. Warto pamiętać, że poszerzanie wjazdu do garażu ma wpływ na stabilną całej konstrukcji, dlatego nadproże powinno zostać odpowiednio zaprojektowane, a zakres prac skonsultowany ze specjalistą.

 

Brama automatyczna czy manualna. Napęd do bramy

Brama automatyczna to synonim wygody i bezpieczeństwa. Jako producent bram garażowych mamy wiedzę z zakresu dobierania odpowiedniego napędu do potrzeb inwestora. Wybierając napęd do bramy garażowej, należy dostosować go do wagi i wysokości bramy. Kolejnym istotnym czynnikiem jest liczba dobowych cykli pracy. Inny napęd sprawdzi się w przypadku bramy, która wprawiana jest w ruch kilka razy dziennie, a zupełnie inny rodzaj napędu będzie odpowiedni dla bramy pracującej w intensywny sposób.

 

Jeśli nie wiesz, jaki napęd będzie pasował dla Twojej bramy, to przeczytaj ten wpis: Jaki napęd wybrać dla bramy garażowej?

Co ciekawe, automatyczną bramą można sterować zarówno za pomocą pilota, jak i aplikacji mobilnej. Napęd może stać się częścią inteligentnego domu i być kompatybilny z oświetleniem lub alarmem. Napędy do bram to nie tylko zamykanie i otwieranie, ale także szereg innych, nowoczesnych udogodnień. Napęd można wyposażyć w zasilanie akumulatorowe, które zapewni nieskrępowany dostęp do garażu, nawet gdy nastąpi awaria głównego źródła zasilania. Automat można połączyć także z lampą sygnalizującą pracę bramy. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, automatyczne bramy wyposażone są w fotokomórki, które zatrzymują pracę bramy po napotkaniu przeszkody.

 

Montaż we własnym zakresie, czy warto skorzystać z usług firmy?

Niestety nie w każdym przypadku jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować bramę garażową, szczególnie gdy mowa także o napędzie automatycznym. Jeżeli wiemy, że nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i montaż bramy będzie dla nas kłopotliwy, powinniśmy skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która świadczy usługi w tym zakresie. Warto pamiętać, że prawidłowy montaż bramy ma wpływ na jej płynne, bezawaryjne działanie. Nieprawidłowo przeprowadzony montaż bramy może być podstawą do wygaśnięcia gwarancji od producenta.

 

Furtka wmontowana w bramie, czy jej potrzebujesz?

Furtka wmontowana w bramę garażową pozwala na uzyskanie swobodnego, pieszego dostępu do obiektu. Kiedy potrzebujesz furtki? Jest to rozwiązanie niezbędne wówczas, gdy brama jest naprawdę solidnych rozmiarów, a garaż służy nie tylko do przechowywania auta, ale także jako przydomowy magazyn czy warsztat. Furtka to rozwiązanie cenione przez właścicieli ogrzewanych garaży. Wchodzenie do wnętrza budynku za pomocą niewielkiej furtki, bez konieczności otwierania całej bramy, minimalizuje straty ciepła.

 

Opinia fachowca

Jeżeli wybór bramy garażowej rodzi w naszej głowie więcej pytań niż odpowiedzi, warto skorzystać z konsultacji. Wystarczy skontaktować się z firmą produkującą bramy garażowe, aby uzyskać konkretne odpowiedzi na nurtujące pytania. Specjalista z dużą dokładnością doradzi nam, na jaki typ bramy garażowej powinniśmy się zdecydować oraz przedstawi cechy napędów automatycznych, które mogą być odpowiedzią na nasze potrzeby. W większości firm taka konsultacja jest w pełni darmowa i niezobowiązująca, a jednocześnie pozwala na uniknięcie wielu poważnych błędów.

Producent bram garazowych MIGAS-DOOR

 

Brama garażowa dająca zadowolenie w dobrej cenie – MIGAS-DOOR

Jeśli szukasz bramy garażowej zaprojektowanej na wymiar w dowolnym kolorze i konfiguracji, warto, abyś zapoznał się z ofertą Migas-Door. Wieloletnia obecność na rynku połączona z dbałością o szczegóły sprawia, że rozumiemy potrzeby inwestorów i znamy odpowiedzi na istotne pytania. Z radością dzielimy się wiedzą i czekamy na telefony od naszych obecnych i przyszłych klientów. Świadczymy kompleksową usługę od pomiaru do montażu. Prowadzimy także sprzedaż i zajmujemy się montażem odpowiednio dobranych napędów automatycznych. Wyróżnia nas elastyczność i doświadczenie zdobyte podczas wykonywania wielu nietypowych realizacji. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowego pomiaru i wyceny. Nasze bramy są wyjątkowe i solidne. Nie sprzedajemy uniwersalnych gotowców, każda z naszych realizacji jest wykonywana na zamówienie z uwzględnieniem indywidualnej wizji klienta.