Garaż to miejsce, w którym nie tylko chronimy auto przed kradzieżą i zniszczeniem, ale także majsterkujemy, czy przechowujemy narzędzia. Ze względu na specyfikę budynku, jakim jest garaż, powinniśmy zadbać o sprawny dostęp, który zapewnia brama garażowa o odpowiednich parametrach. Z dzisiejszego wpisu dowiedzą się Państwo o tym, jaka powinna być dobra brama garażowa. Znajdą się w nim również informacje dotyczące tego, jakie wymiary powinna mieć brama garażowa.
Spis treści:
- Typy bram garażowych
- Jakie wymogi musi spełniać brama garażowa?
- Ile metrów ma brama wjazdowa?
- Jaka wysokość otworu pod bramę garażową?
- Jaka powinna być szerokość garażu?
- Jaki otwór pod bramę garażową 3,4,5 lub 6 m?
- Jak zamówić bramę garażową na wymiar w Migas-Door?
- Jakie są ceny bram garażowych w Migas-Door?
- Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Typy bram garażowych
Istnieje kilka rodzajów bram garażowych. Do najpopularniejszych z nich należą:
- bramy segmentowe – są doskonałym rozwiązaniem do ograniczonych przestrzeni, ponieważ dzięki segmentowej budowie podczas otwierania przesuwają się do góry, co sprawia, że chowają się pod sufitem,
- bramy dwuskrzydłowe – to klasyczne bramy garażowe, posiadające dwa skrzydła. Będą dobrym wyborem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo przestrzeni na montaż bramy segmentowej,
- bramy przesuwne – otwierają się i zamykają poziomo wzdłuż ściany garażu. Nie wymagają dodatkowej przestrzeni. Jest to idealna brama garażowa na dwa samochody.
Jakie wymogi musi spełniać brama garażowa?
Mówiąc o bramach, należy odróżnić od siebie dwa pojęcia – brama wjazdowa i garażowa. W przypadku bram wjazdowych istnieje wymóg, że nie mogą mieć one mniej niż 2,4 m szerokości. Wysokość bramy tego typu nie jest precyzyjnie określona, zwykle dopasowuje się ją do wysokości ogrodzenia. Należy przy tym pamiętać, że ogrodzenie budowane bez pozwolenia nie może przekroczyć 2,2 m wysokości. Kwestie bram wjazdowych są zatem regulowane przepisami prawa, w przeciwieństwie do bram garażowych, które nie podlegają takim regulacjom. W ich przypadku znaczenie mają natomiast inne czynniki, które wynikają przede wszystkim z preferencji użytkownika.
Decydując się bramy garażowe na wymiar z montażem, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
✅ rodzaj bramy,
✅ sposób otwierania – czy ma być on zautomatyzowany,
✅ wykonanie z materiałów odpornych na korozję,
✅ ocieplenie – w większości bram można zdecydować się na dodatkowe ocieplenie,
✅ wymogi bezpieczeństwa – warto sprawdzić czy brama posiada deklarację zgodności CE.
Ile metrów ma brama wjazdowa?
W odróżnieniu od bram garażowych, wymiary bramy wjazdowej są regulowane przepisami prawa. W świetle przepisów brama wjazdowa nie może mieć mniej niż 2,4 m szerokości. Wysokość bramy nie jest precyzyjnie określona, Zwykle dopasowuje się ją do wysokości ogrodzenia. Należy przy tym pamiętać, że ogrodzenie budowane bez pozwolenia nie może przekroczyć 2,2 m wysokości.
Jaka wysokość otworu pod bramę garażową?
Najpopularniejsze bramy garażowe mają zazwyczaj wysokość mieszczącą się w przedziale 2,2 do 3 m. Decydując o wysokości bramy, musimy pamiętać, że średnia wysokość samochodu osobowego jest szacowana na 200-225 cm. Ponadto użytkownicy bagażników dachowych powinni pomyśleć o bramie garażowej o minimalnej wysokości 238 cm.
Wprawdzie nie istnieją prawne wymogi wysokości otworu bramy garażowej, jednak warto uwzględnić indywidualne preferencje, które będą miały wpływ na komfort użytkowania.
Należą do nich:
✅ rodzaj pojazdu, który będzie przechowywany w garażu. Duże SUV-y będą wymagały większych bram niż niewielkie samochody osobowe,
✅ wysokość garażu także ma istotne znaczenie, ponieważ należy do niej dopasować wymiary bramy,
✅ przestrzeń manewrowa powinna być dostosowana do rodzaju samochodu i indywidualnych preferencji, aby użytkownik miał jak największy komfort podczas manewrów.
Jeżeli otwór garażowy jest w nietypowych wymiarach, nie należy się obawiać o dobór bramy. W takiej sytuacji Migas-Door jako producent może zrealizować bramy w dowolnym wymiarze.
Może zaciekawi Cię również: Kompletny przewodnik po bramach garażowych
Jaka powinna być szerokość garażu?
Na szerokość garażu wpływa przede wszystkim rodzaj samochodu oraz komfort użytkowania przestrzeni.
- Szerokość garażu na jeden samochód nie powinna być mniejsza niż 2,7 m. Dla najwyższego komfortu warto zdecydować się na szerokość 3-5 – 4 m, która zapewni wygodę wsiadania i wysiadania. Jeżeli w garażu chcemy zaparkować samochód oraz pojazd dwukołowy (motocykl, skuter) powinniśmy pomyśleć o bramie, której szerokość wynosi 3-3,5 m.
- Garaż dwustanowiskowy powinien zapewniać swobodny dostęp dla obu pojazdów, bez ryzyka zarysowania lub uszkodzenia któregoś z nich. Jeżeli w garażu dwustanowiskowym montujemy jedną bramę, jej szerokość powinna wynosić minimum 5 metrów.
Polecamy do przeczytania: Jak dobrać bramę garażową? Rodzaje bram, wymiary, napędy
Jaki otwór pod bramę garażową 3,4 5 lub 6 m?

Brama garażowa segmentowa w wykonaniu Migas-Door.
Najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać przed montażem bramy garażowej jest wcześniejsze przygotowanie otworu pod montaż. Nie istnieją ścisłe wymogi wysokości otworu bramy garażowej, jednak warto kierować się zasadą, że niezależnie od wymiarów bramy, otwór powinien być około 1 m większy od niej. Pozwoli to na swobodne ocieplenie boków otworu za pomocą styropianu co też zwiększa energooszczędność przydomowego garażu.
Warto pamiętać, że otwór na bramę garażową przesuwną powinien zostać wykończony przed jej montażem. Ta sama zasada dotyczy ścian i sufitu garażu. Warto zatroszczyć się także o przygotowanie miejsca na przewody do automatu, nawet jeśli brama ma zostać wyposażona w napęd dopiero w późniejszym terminie.
Jak zamówić bramę garażową na wymiar w Migas-Door?
Migas-Door oferuje różne rodzaje bram garażowych, w tym również bramy garażowe na wymiar z montażem. Aby zamówić bramę garażową warto wysłać zapytanie ofertowe za pomocą znajdującego się na stronie formularza. Jest to bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje, pozwala natomiast zdobyć niezbędne informacje i poznać bramy garażowe – wymiary i ceny. Oprócz tego zachęcamy również do kontaktu telefonicznego z naszymi przedstawicielami.
Jakie są ceny bram garażowych w Migas-Door?
Ceny bram garażowych zależą od wielu czynników. Są to zarówno wymiary, jak i rodzaj bramy. Ponadto pod uwagę brane są również dodatkowe funkcjonalności, w jakie można wyposażyć bramę. Aby poznać konkretna cenę, warto złożyć zapytanie ofertowe za pomocą znajdującego się na stronie formularza.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ):
Ile miejsca pod sufitem na bramę garażową?
Ilość miejsca, które należy zostawić pod sufitem na bramę garażową zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Na ogół jest to od 10 do 40 cm, jednak jest to kwestia indywidualna. Z tego powodu przed przygotowaniem otworu warto się skontaktować z producentem, który udzieli na ten temat szczegółowych informacji.
Ile waży brama garażowa?
Waga bramy garażowej zależy od jej wymiarów oraz od materiału, z której ją wykonano. Przyjmuje się, że waga bramy garażowej to około 50-80 kg dlatego tak ważne jest, aby jej montaż został przeprowadzony w profesjonalny sposób. Wszelkie błędy w montażu lub użycie nieodpowiednich podzespołów, mogą prowadzić do osunięcia się bramy, które może zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników. Jeżeli nie wiemy, jak prawidłowo zamontować bramę garażową, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zgłośmy się do doświadczonych specjalistów.
Czy można skrócić bramę segmentową?

Brama garażowa segmentowa może być zamontowana w każdym otworze. Zaletą bram segmentowych jest oszczędność miejsca.
W ostatnich latach garażowe bramy segmentowe zyskują na popularności. Cieszą się uznaniem za sprawą nowoczesnego wyglądu, wielu możliwości montażu oraz niezawodności. Użytkownicy zastanawiają się, czy mogą samodzielnie skrócić lub wyregulować bramę segmentową. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ponieważ istnieje przynajmniej kilka możliwości skrócenia bramy segmentowej. Pierwszym z nim jest ponowne przeliczenie sprężyn. Można przyjrzeć się także prowadnicom. Warto zaznaczyć, że przeróbki bram segmentowych powinny być wykonywane przez specjalistów. Skrócenie bramy z wysokości wymaga także zmiany toru bramy.
Zastanawiasz się nad brama garażową segmentowa, zobacz jak dobrać odpowiednią bramę?
O podobnej tematyce:
- Brama garażowa segmentowa – idealne rozwiązanie dla małej przestrzeni
- Bramy garażowe segmentowe – dlaczego są najczęściej wybieranymi bramami?
- Wszystko, co musisz wiedzieć o drzwiach i bramach garażowych dwuskrzydłowych!