Garażowa brama przesuwna to rozwiązanie, które zyskało popularność dzięki niezawodności i funkcjonalności. Ten rodzaj bramy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba zmierzyć się z ograniczonymi warunkami zabudowy. Garażowa brama przesuwna może mieć jedno lub dwa skrzydła o dowolnej asymetrii. Bramę przesuwną można zamontować zarówno w środku, jak i na zewnątrz garażu.
Spis treści:
- Jak działa brama przesuwna?
- Jak przygotować garaż do montażu bramy?
- Dlaczego warto wybrać przesuwną bramę garażową?
- Montaż bramy przesuwnej- czy warto zlecić to specjalistom?
- Ile kosztuje montaż garażowej bramy przesuwnej?
- Jak długo trwa montaż bramy garażowej?
Jak działa brama przesuwna?
Przesuwna brama garażowa wykorzystuje do działania nowoczesny system rolek jezdnych. Rolki są osadzone w szynach. Cała konstrukcja porusza się w lekki i niezawodny sposób, dzięki czemu przesuwna brama garażowa może być otwierana zarówno ręcznie, jak i za sprawą napędu elektrycznego. Dzięki temu, że brama porusza się po obniżonej szynie, jest w stanie sprawnie działać niezależnie od panujących warunków pogodowych. Co szczególnie ważne w przypadku garażu, cała dolna konstrukcja jest w pełni bezpieczna dla ogumienia pojazdów.
Jak przygotować garaż do montażu bramy?
Prawidłowe przygotowanie garażu ma kluczowy wpływ na skuteczność montażu bramy garażowej. Jeżeli chcesz, aby brama działała niezawodnie przez długie lata, zastosuj poniższe wskazówki.
Doskonałą sytuacją byłoby zamontowanie garażowej bramy przesuwnej w całkowicie wykończonym budynku. Nie zawsze jest to możliwe, jednak istnieje szereg prac budowlanych, które obligatoryjnie należy zakończyć przed przystąpieniem do montażu bramy.
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby nadproże oraz węgarki tworzyły równoległą, prostą powierzchnię. Warto także zadbać o nałożenie tynku i farby na tych elementach, ponieważ po montażu bramy dostęp do nich będzie utrudniony. Jeżeli węgarki, nadproże i ościeże nie będą proste, montaż bramy będzie utrudniony, a jej elementy będą zużywać się znacznie szybciej.
Kolejnym krokiem jest ocieplenie ścian garażu ze szczególnym uwzględnieniem ościeża. Ocieplanie ościeża po zamontowaniu bramy garażowej może wpłynąć na jej wygląd i zaburzyć funkcjonowanie. Dodatkowo odpowiednie ocieplenie tego fragmentu ścian zapobiega stratom energii cieplnej.
Warto zatroszczyć się także o odpowiednie wypoziomowanie posadzki. Zachowanie właściwych przekątnych otworu wjazdowego zapewni płynną pracę bramy, a także zapewni odpowiedni poziom termoizolacji. Ponadto ustabilizowanie poziomu posadzki jest konieczne do określenia ostatecznych wymiarów bramy garażowej.
Bez względu na to, czy planuje się montaż bramy wraz z automatycznym napędem, czy napęd ma zostać dołączony w późniejszym etapie, warto zadbać o przygotowanie instalacji elektrycznej. Położenie kabli i umiejscowienie gniazdek przed tynkowaniem wnętrza garażu pozwoli na zminimalizowanie kosztów montażu napędu w przyszłości. Późniejsze przygotowanie instalacji do automatycznego napędu jest związane z koniecznością rozkuwania ścian i z przeprowadzeniem generalnego remontu.
Przeczytaj również:
Dlaczego warto wybrać przesuwną bramę garażową?
Przesuwna brama garażowa to doskonały wybór ze względu na niezawodność i żywotność. Prosty mechanizm i wysokiej klasy materiały sprawiają, że przesuwna brama doskonale wygląda i świetnie zabezpiecza garaż przed nieautoryzowanym dostępem. Bardzo ważny jest fakt, że ten rodzaj bramy podczas pracy korzysta z bocznej przestrzeni garażu. W zależności od liczby skrzydeł mogą one przesuwać się na jedną lub na dwie strony. Dzięki temu przesuwna brama garażowa doskonale sprawdza się w budynkach z nietypowym, skośnym dachem, gdzie wykorzystanie przestrzeni stropowej jest niemożliwe.
Montaż bramy przesuwnej – czy warto zlecić to specjalistom?
Samodzielny montaż bramy garażowej nie jest niemożliwy. Jeśli brama ma być otwierana ręcznie, a montujący zastosuje się do instrukcji producenta, takie przedsięwzięcie ma szansę się udać. W przypadku wybrania bramy garażowej z automatycznym napędem pomoc fachowca może okazać się niezbędna. Producenci bram garażowych, tacy jak Migas-Door, oferują kompleksową usługę- od darmowej wyceny i pomiarów po montaż bramy wraz z wybranym napędem. Zlecenie wszystkich prac związanych z montażem bramy jest gwarancją najlepszej jakości świadczonych usług.
Zobacz również: Bramy garażowe dwuskrzydłowe — rozwiązania, napędy, ceny
Ile kosztuje montaż garażowej bramy przesuwnej?
Ceny montażu bramy garażowej są uzależnione od lokalizacji, zakresu prac, aż po wymiary samej bramy. Zazwyczaj montaż bramy przesuwnej bez napędu to koszt od 500 zł w zależności od gabarytów bramy. Za montaż bramy garażowej z napędem zapłacimy średnio 600-1500 złotych.
Jak długo trwa montaż bramy garażowej?
Doświadczeni specjaliści Migas-Door są w stanie zamontować bramę garażową już w kilka godzin. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach prawidłowy montaż jest warunkiem koniecznym do uzyskania gwarancji na bramę garażową. Należy skonsultować tę kwestię z producentem bramy garażowej przed podjęciem decyzji o samodzielnym montażu.
Warto pamiętać, że brama garażowa może zostać wyposażona w funkcjonalne dodatki, wśród których obok furtki serwisowej znajdują się dodatkowe przeszklenia oraz kratki wentylacyjne. Zamówienie przesuwnej bramy garażowej na wymiar daje nieograniczone możliwości personalizacji jej istotnych cech.