fbpx

Garaż to miejsce, w którym nie tylko chronimy auto przed kradzieżą i zniszczeniem, ale także majsterkujemy, czy przechowujemy narzędzia. Ze względu na specyfikę budynku, jakim jest garaż, powinniśmy zadbać o sprawny dostęp, który zapewnia brama garażowa o odpowiednich parametrach. Z dzisiejszego wpisu dowiedzą się Państwo o tym, jaka powinna być dobra brama garażowa.

 

Spis treści:

 

Ile metrów ma brama wjazdowa?

W odróżnieniu od bram garażowych, wymiary bramy wjazdowej są regulowane przepisami prawa. W świetle przepisów brama wjazdowa nie może mieć mniej niż 2,4 m szerokości. Wysokość bramy nie jest precyzyjnie określona, Zwykle dopasowuje się ją do wysokości ogrodzenia. Należy przy tym pamiętać, że ogrodzenie budowane bez pozwolenia nie może przekroczyć 2,2 m wysokości.

Producent bram ogrodzeniowych i przemysłowych  

 

Jaka wysokość otworu pod bramę garażową?

Najpopularniejsze bramy garażowe mają zazwyczaj wysokość mieszczącą się w przedziale 2,2 do 3 m. Decydując o wysokości bramy, musimy pamiętać, że średnia wysokość samochodu osobowego jest szacowana na 200-225 cm. Ponadto użytkownicy bagażników dachowych powinni pomyśleć o bramie garażowej o minimalnej wysokości 238 cm.

 

Jaki otwór pod bramę garażową 5 m?

Warto pamiętać, że otwór na bramę garażową przesuwną powinien zostać wykończony przed jej montażem. Ta sama zasada dotyczy ścian i sufitu garażu. Warto zatroszczyć się także o przygotowanie miejsca na przewody do automatu, nawet jeśli brama ma zostać wyposażona w napęd dopiero w późniejszym terminie. Nie można także pomijać kluczowego etapu, jakim jest ocieplenie otworu. Otwór pod bramę garażową o szerokości 5 m powinien być o około 6 cm szerszy. Pozwoli to na swobodne ocieplenie boków otworu za pomocą styropianu i zwiększyć energooszczędność przydomowego garażu.

 

Jaka szerokość bramy garażowej na dwa samochody?

Garaż dwustanowiskowy powinien zapewniać swobodny dostęp dla obu pojazdów, bez ryzyka zarysowania lub uszkodzenia któregoś z nich. Jeżeli w garażu dwustanowiskowym montujemy jedną bramę, jej szerokość powinna wynosić minimum 5 metrów. W przypadku garażu jednostanowiskowego brama o szerokości 2,5 m w zupełności wystarczy. Jeżeli w garażu chcemy zaparkować samochód oraz pojazd dwukołowy (motocykl, skuter) powinniśmy pomyśleć o bramie, której szerokość wynosi 3-3,5 m.

Polecamy do przeczytania: Jak dobrać bramę garażową? Rodzaje bram, wymiary, napędy

 

Ile waży brama garażowa?

Waga bramy garażowej zależy od jej wymiarów oraz od materiału, z której ją wykonano. Przyjmuje się, że waga bramy garażowej to około 50-80 kg dlatego tak ważne jest, aby jej montaż został przeprowadzony w profesjonalny sposób. Wszelkie błędy w montażu lub użycie nieodpowiednich podzespołów, mogą prowadzić do osunięcia się bramy, które może zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników. Jeżeli nie wiemy, jak prawidłowo zamontować bramę garażową, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zgłośmy się do doświadczonych specjalistów.

 

Czy można skrócić bramę segmentową?

Brama garażowa segmentowa Niepołomice

Brama garażowa segmentowa może być zamontowana w każdym otworze. Zaletą bram segmentowych jest oszczędność miejsca.

W ostatnich latach garażowe bramy segmentowe zyskują na popularności. Cieszą się uznaniem za sprawą nowoczesnego wyglądu, wielu możliwości montażu oraz niezawodności. Użytkownicy zastanawiają się, czy mogą samodzielnie skrócić lub wyregulować bramę segmentową. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ponieważ istnieje przynajmniej kilka możliwości skrócenia bramy segmentowej. Pierwszym z nim jest ponowne przeliczenie sprężyn. Można przyjrzeć się także prowadnicom. Warto zaznaczyć, że przeróbki bram segmentowych powinny być wykonywane przez specjalistów. Skrócenie bramy z wysokości wymaga także zmiany toru bramy.

Zastanawiasz się nad brama garażową segmentowa, zobacz jak dobrać odpowiednią bramę?