Automatyczne napędy do bram to temat, którym interesuje się coraz więcej użytkowników. Bez względu na to, czy mowa o bramie wjazdowej, garażowej, czy przemysłowej wygoda, komfort i bezpieczeństwo, które zyskuje się po zamontowaniu elektrycznego napędu, sprawiają, że coraz więcej osób automatyzuje swoje bramy. Spis treści:
- Czym jest siłownik?
- Czy automatyczne bramy są bezpieczne dla dzieci i zwierząt?
- Jak prawidłowo eksploatować i konserwować bramę automatyczną?
- Bramy dla przemysłu – czy warto je automatyzować?
- Jak otworzyć bramę automatyczną przy awarii zasilania?
Zebraliśmy pytania, które najczęściej zadają nam klienci zainteresowani zautomatyzowaniem bramy po to, aby ułatwić naszym odbiorcom decyzję dotyczącą tej inwestycji.
Czym jest siłownik?
Siłownik to rodzaj urządzenia, w którym energia czynnika roboczego przekształcana jest w energię mechaniczną, dzięki której brama zostaje wprawiona w ruch. Silnik elektryczny siłownika wprawia w ruch śrubę napędową. Po śrubie napędowej przesuwa się nakrętka, do której przymocowano tłok. Podsumowując, można stwierdzić, że siłownik jest sercem napędu automatycznego do bram.
Czy automatyczne bramy są bezpieczne dla dzieci i zwierząt?
Wszystkie renomowane napędy do bram są wyposażone w mechanizmy zapewniające pełne bezpieczeństwo. Automatyczna brama zatrzymuje się, kiedy wykrywa preszkodę, dzięki czemu użytkownik może nie martwić się o przypadkowe przytrzaśnięcia czy wypadki. Zarówno dzieci, jak i zwierzęta są w pełni chronione i mogą cieszyć się beztroską zabawą na posesji wyposażonej w zautomatyzowaną bramę. Dziecko nie otworzy bramy bez dostępu do pilota, dzięki czemu nie opuści przydomowego terenu, kiedy rodzic na chwilę spuści je z oczu. Na poziom bezpieczeństwa najmłodszych wpływa także fakt, że zautomatyzowanie bramy wyklucza nieautoryzowany wstęp na posesję przez osoby trzecie.
Jak prawidłowo eksploatować i konserwować bramę automatyczną?
Przy zastosowaniu odpowiedniej konserwacji można cieszyć się automatyczną bramą przez długie lata. Ruchome elementy bramy wymagają regularnego naoliwiania. Warto pamiętać, aby rokrocznie przed zimą sprawdzić prawidłowe działania fotokomórek odpowiadających za wykrywanie przeszkód. Przynajmniej dwa razy do roku należy ocenić, czy brama działa bez zarzutu. Nie potrzeba fachowej wiedzy, aby zauważyć czy rolki i sprężyny działają prawidłowo. Bramę należy myć minimum raz w roku, kiedy rozpoczyna się wiosna. Zimą istotne jest odśnieżanie podjazdu, aby zalegające zaspy śnieżne nie zablokowały możliwości całkowitego zamknięcia furty. Regulowanie śrub i wszelkie prace naprawcze warto pozostawić wykwalifikowanemu serwisantowi.
Bramy dla przemysłu – czy warto je automatyzować?
Automatyzacja bramy przemysłowej to bardzo dobra decyzja. Elektroniczny napęd usprawnia przepływ ruchu. Co ważne, przemysłowe bramy zazwyczaj są znacznych rozmiarów, a ze względu na przeznaczenie obiektów, do których prowadzą, wymagają częstego otwierania. Każdorazowe używanie siły mięśni do otwierania i zamykania bramy przemysłowej może być kłopotliwe i męczące. Dzięki zautomatyzowaniu bramy przemysłowej wzrasta również poziom bezpieczeństwa, ponieważ napędy do furt są wyposażone w systemy wykrywające przeszkody, co minimalizuje ryzyko groźnych wypadków.
Jak otworzyć bramę automatyczną przy awarii zasilania?
W celu płynnego korzystania ze zautomatyzowanej bramy nawet podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej warto wyposażyć ją w awaryjny, akumulatorowy system zasilania. Wystarczy podłączyć akumulator do zasilania mechanizmu. Warto pamiętać o wyborze akumulatora o odpowiedniej mocy. Ciekawą alternatywą jest solarne zasilanie napędu awaryjnego. Jeżeli brak nam awaryjnego systemu zasilania, nadal możemy ręcznie otworzyć zautomatyzowaną bramę. Większość systemów została wyposażona w mechanizm odblokowujący bramę. Do jego uruchomienia wystarczy użycie dedykowanego klucza. To już wszystkie odpowiedzi, jakie na dziś przygotowaliśmy dla naszych czytelników. Jeżeli istnieją pytania dotyczące automatyki do bram, na które chcieliby Państwo poznać odpowiedź zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.