fbpx

Wybór bramy z automatycznym napędem podyktowany jest obietnicą bezpieczeństwa i komfortu. Wieloletnia, bezawaryjna praca napędu jest możliwa wyłącznie wówczas, gdy jego parametry zostaną dostosowane do wymiarów bramy i specyfiki pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku bram przemysłowych, które najczęściej są duże i ciężkie. Jak wybrać napęd do bramy przemysłowej, aby ułatwić przepływ ruchu w obiekcie? Jakie parametry mają największe znaczenie?

Spis treści:

 

Najważniejsze parametry napędów do bram przemysłowych

Napęd do bramy przemysłowej może być prawdziwym udogodnieniem, jeżeli podczas jego wyboru zwrócimy uwagę na kilka istotnych czynników. Podczas wstępnej selekcji często zwracamy uwagę na trzy podstawowe czynniki:

  • cena,
  • producent,
  • stopień trudności montażu.

Są to jednak wyłącznie wstępne czynniki, które mogą nakierować na właściwy wybór. Znacznie ważniejsze są parametry takie jak:

Producent bram przemysłowych  
  • wielkość i ciężar bramy przemysłowej,
  • iczba skrzydeł,
  • konstrukcja bramy (przesuwna, dwuskrzydłowa, harmonijkowa),
  • warunki pracy,
  • liczba cykli dobowych.

Nie ulega wątpliwości, że napęd do bramy przemysłowej będzie znacząco różnił się od standardowych mechanizmów montowanych w przydomowych bramach garażowych i ogrodzeniowych. Dobry napęd musi cechować się ponadprzeciętną wytrzymałością i przystosowaniem do wzmożonych warunków pracy.

 

Jakie są rodzaje bram przemysłowych?

Wśród podstawowych typów bram przemysłowych znajdziemy:

Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Bramy segmentowe są niezwykle uniwersalne i sprawdzają się w obiektach przemysłowych każdego rodzaju. Wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dużym atutem jest także fakt, że zajmuje ona niewiele miejsca. Takie rozwiązanie spotyka się najczęściej w remizach strażackich i warsztatach samochodowych.

Bramy dwuskrzydłowe to tradycyjne rozwiązanie o prostej, niezawodnej konstrukcji. Skrzydła bramy otwierają się na boki, co wymaga dostępności wolnej przestrzeni wokół obiektu.

Ciekawą alternatywą dla obiektów przemysłowych są bramy harmonijkowe. Nowoczesna konstrukcja, która zajmuje niewiele miejsca, sprawia, że ten rodzaj bram znajduje zastosowanie w wielkopowierzchniowych hangarach, halach i przechowalniach. Warto zaznaczyć, że bramy harmonijkowe są dość lekkie, dlatego doskonale sprawdzają się także w przypadku tymczasowych konstrukcji o niewielkiej stabilności.

 

Siłownik – serce napędu

Dlaczego omawiamy rodzaje bram? Dzieje się tak, ponieważ to właśnie rodzaj konstrukcji bramy decyduje o tym, jaki siłownik sprawdzi się najlepiej. W przypadku bram segmentowych zastosowanie znajdzie napęd, którego działanie polega na przesuwaniu elementów konstrukcji po szynie za pomocą wału. Bramy dwuskrzydłowe wymagają zastosowania napędu wyposażonego w dwa siłowniki – po jednym dla każdego ze skrzydeł. W tym przypadku ważny jest nie tylko ciężar i rozmiar bramy, ale także pożądany kąt otwarcia skrzydeł, na co wpływ ma ilość dostępnego miejsca.

 

Wymiary bramy

Każdy napęd automatyczny został sklasyfikowany pod względem maksymalnego ciężaru bramy, z jakim jest w stanie współpracować. Podczas wyboru napędu warto także przeanalizować wysokość i szerokość skrzydła. Warto przy tym pamiętać, aby nie obciążać napędu maksymalnie i pozostawić odrobinę rezerwy względem podanych wartości. Pozwoli to na niezakłóconą pracę systemu. Wynika z tego, że nawet jeżeli mocniejszy napęd jest trochę droższy, to w ogólnym rozrachunku jego zakup jest dużo bardziej opłacalną decyzją. Inwestor w ten sposób minimalizuje ryzyko uszkodzeń i szybkiego zużywania się części napędu.

 

Cykl dobowy i warunki pracy

Przy wyborze napędu do bramy przemysłowej warto przeanalizować, w jakich warunkach będzie działał mechanizm. Mowa o czynnikach takich jak podwyższona wilgotność, zapylenie, niskie temperatury, czy bezpośredni kontakt z wodą. Równie istotna jest częstotliwość użytkowania, która w przypadku obiektów przemysłowych wynosi zazwyczaj około 60 cykli na dobę. Przekłada się to na konieczność zastosowania odpowiedniej konstrukcji, odpornej na skutki wzmożonej pracy.

 

Napęd do bramy przemysłowej – istotne parametry

Wybierając odpowiedni napęd, należy przyjrzeć się aspektom takim jak prędkość otwierania i zamykania bramy. W obiektach przemysłowych działających na dużą skalę, czas odgrywa kluczową rolę. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka prędkość pracy bramy będzie najlepsza, możemy wybrać napęd z regulacją tego parametru.

Warto zwrócić uwagę także na możliwość zamontowania źródła awaryjnego zasilania. Dodatkowe akumulatory zapewniają płynną pracę bramy nawet podczas przerwy w dostawie energii. Jest to kluczowe dla obiektów, które nie mogą pozwolić sobie na przestój i dysponują bramą przemysłową o wymiarach utrudniających ręczne otwieranie.

Automatyczna brama przemysłowa powinna być także bezpieczna. Ważnym elementem jest obecność fotokomórek, które odwracają kierunek pracy bramy natychmiast po napotkaniu przeszkody. Doskonałym pomysłem jest także połączenie napędu z lampą ostrzegawczą, która sygnalizuje rozpoczęcie pracy skrzydeł bramy.

Nie bez znaczenia pozostają także parametry zasilania napędu. To właśnie ta wartość będzie definiowała energooszczędność systemu.

 

Centrala sterująca

Bardzo ważnym elementem napędu jest centrala sterująca. To właśnie ona w dużej mierze definiuje obecność dodatkowych funkcji napędu. Wybierając napęd, warto zwrócić uwagę na cechy centrali takie jak:

  • rodzaj komunikatów pojawiających się na wyświetlaczu,
  • obecność przycisków sterujących,
  • obecność pilota sterującego,
  • maksymalna liczba obsługiwanych pilotów,
  • możliwość regulacji prędkości pracy napędu,
  • licznik cykli dobowych,
  • możliwość połączenia napędu z innymi inteligentnymi systemami.

 

Polecane systemy do bram przemysłowych

 

Sommer GIGAsedo Totmann

SOMMER GIGAsedo totman

Popularna, standardowa wersja napędu dedykowana bramom przemysłowym. Sterowanie systemem odbywa się z poziomu kasety o bardzo prostej konstrukcji. System cechuje się niskimi kosztami eksploatacji i wysoką bezawaryjnością.

 

Sommer GIGAsedo Automat

Jak wybrać bramę przemysłową?

Działanie systemu opiera się na otwieraniu bramy na skutek użycia przycisku. Ponadto istnieje możliwość obsługi systemu za pomocą pilota. Jest to zaawansowana wersja napędu, która pozwala na automatyczne zamykanie oraz częściowe otwarcie bramy. System daje możliwość połączenia z lampami sygnalizacyjnymi.

 

GIGAcontrol R2

gigasedo controll

Zaawansowany, doskonały system automatyczny wykonany z dbałością o detale. Wyposażony w centralę sterującą z czytelnym, tekstowym wyświetlaczem. Wygodne przyciski umożliwiają pełne sterowanie bramą. Złożony mechanizm umożliwia połączenie systemu z lampami sygnalizacyjnymi, kurtynami świetlnymi czy dodatkowymi czujnikami bezpieczeństwa.