fbpx

Brama przemysłowa to produkt, który musi spełniać wiele ściśle określonych kryteriów. Jaka powinna być dobra brama przemysłowa? Jak wybrać producenta bram, który rozumie potrzeby przemysłu? Jeżeli stoisz przed wyborem bramy przemysłowej, dzisiejszy wpis ułatwi to zadanie. Spis treści:

 

Dobra brama przemysłowa – najważniejsze kryteria

Dobra brama przemysłowa powinna być dostępna w dowolnych wymiarach tak, aby została dostosowana do potrzeb nietypowych budynków przemysłowych. W celu optymalizacji funkcji bramy i maksymalnego usprawnienia ruchu w obiekcie warto zlecić wykonanie bramy przemysłowej na wymiar. Bramy dla przemysłu często są niezwykle duże i ciężkie, przez co ich ręczne otwieranie może sprawiać wiele trudności. Ze względu na te czynniki dobra brama przemysłowa powinna być dostępna w wersjach z różnymi systemami automatycznego sterowania, tak aby sprostać zadaniom wynikającym ze specyfiki obiektu. Odpowiednia brama przemysłowa musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych. Powinna być przystosowana do pracy podczas silnego wiatru oraz ujemnych temperatur. Idealna brama przemysłowa powinna łączyć w sobie niezawodność oraz niskie koszty eksploatacji.

 

Producent bram przemysłowych  

Jaki rodzaj bramy przemysłowej wybrać?

Istnieje kilka rodzajów bram przemysłowych, które znajdują zastosowanie w obiektach różnego typu. Dzięki zróżnicowanej ofercie każdy odbiorca z branży przemysłowej ma szansę na wybranie bramy idealnej. Który typ bramy będzie najlepszy w przypadku wybranego budynku przemysłowego? Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych rozwiązań dla przemysłu.

Segmentowe bramy przemysłowe sprawdzają się doskonale w nowoczesnych halach, przechowalniach, magazynach oraz warsztatach. Każda brama segmentowa łączy w sobie estetyczny wygląd, bogate wzornictwo oraz wysoką funkcjonalność. Przykładowa segmentowa brama przemysłowa może zostać zbudowana ze stalowych, ocynkowanych paneli. Panele mogą zostać pokryte za pomocą farby poliestrowej. Wszystkie bramy segmentowe są z ociepleniem, wykonane z panela z pianką. Brama segmentowa cechuje się wysoką bezawaryjnością.

 

Brama harmonijkowa przemysłowa Przemysłowe bramy harmonijkowe to nowoczesna propozycja dedykowana zajezdniom tramwajowym, hangarom lotniczym, halom przemysłowym, salom wystawowym oraz wszelkim obiektom, które wymagają zastosowania potężnych, szerokich bram. Każdą bramę harmonijkową można zautomatyzować i wyposażyć w funkcjonalne dodatki takie jak, chociażby furtka serwisowa. Ze względu na to, że bramę harmonijkową można zamontować w dowolnej pozycji względem otworu wjazdowego, sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zabudowy szerokiego otworu.

 

Dwuskrzydłowa brama przemysłowa to połączenie tradycji z funkcjonalnością. Ze względu na swoją prostą formę takie rozwiązanie jest dedykowane wszystkim obiektom przemysłowym ze szczególnym uwzględnieniem hal magazynowych oraz budynków gospodarczych. Solidne, stalowe zawiasy są gwarancją bezpieczeństwa i wytrzymałości. Prosta konstrukcja bramy dwuskrzydłowej przemysłowej sprawia, że jedynym ograniczeniem dla jej zastosowania może być brak miejsca na swobodne rozpostarcie skrzydeł bramy przed obiektem.

 

Najistotniejszą cechą bramy przesuwnej przemysłowej jest nieskomplikowana, bezprogowa konstrukcja. Przesuwne bramy to rozwiązanie dedykowane pomieszczeniom gospodarczym, magazynom i halom produkcyjnym, które charakteryzują się ograniczonymi warunkami zabudowy. Ten rodzaj bramy cechuje się łatwą obsługą oraz bezawaryjną, tanią eksploatacją. Specjalnie wyprofilowana szyna prowadząca daje wiele możliwości na skuteczny montaż wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania zawiodły.

 

Bramy szyte na miarę – jakie wymiary powinna mieć brama przemysłowa?

Wymiary dobrej bramy przemysłowej powinny być w pełni dostosowane do specyfiki oraz przeznaczenia obiektu. Bardzo ważne, aby nie kupować uniwersalnych bram wykonanych w odgórnie narzuconych wymiarach, ponieważ może skutkować to nawet tym, że obiekt przemysłowy przestanie spełniać swoje przeznaczenie. Przykładowo warsztat samochodowy nastawiony na obsługę samochodów dostawczych, powinien zostać wyposażony w bramę o minimalnych wymiarach 3,5×3,5 metra. Ze względu na zróżnicowane przeznaczenie obiektów przemysłowych zaleca się dobieranie wymiarów bram indywidualnie z uwzględnieniem profilu działalności.

 

Czy warto zautomatyzować bramę przemysłową?

Bardzo często bramy przemysłowe są niezwykle wysokie i ciężkie. Ręczne otwieranie bramy przemysłowej wymaga użycia dużej siły i zajmuje sporo czasu. Zautomatyzowanie bramy przemysłowej usprawnia ruch oraz zwiększa efektywność pracy. Automatyczna brama może zostać wyposażona w funkcję częściowego otwierania, dzięki czemu w wygodny i prosty sposób można dostać się do obiektu bez konieczności otwierania całej bramy. Dzięki wzbogaceniu automatycznego systemu o fotokomórki wzrasta bezpieczeństwo na ternie obiektu przemysłowego, ponieważ system po wykryciu przeszkody natychmiast wstrzymuje pracę. Warto pamiętać także o tym, że automatyczna brama przemysłowa stanowi skuteczną zaporę przed włamywaczami, ponieważ niezwykle trudno ją sforsować. Automatyczna brama przemysłowa to wygoda, skuteczność i bezpieczeństwo. Dzięki odpowiedniemu stopniowi automatyzacji można sprawdzać położenie bramy lub sterować nią z dowolnego miejsca za pomocą smartfona.

 

Rodzaje napędów do bram przemysłowych

Napęd do bramy przemysłowej powinien cechować się niezawodnością i elastycznym dopasowaniem do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Wybierając napęd, powinno się go dobrać do typu obiektu oraz do prognozowanej częstotliwości pracy. Zupełnie inny rodzaj mechanizmu sprawdzi się w warsztacie samochodowym, a inny w obiekcie wojskowym.

Dobry napęd do bramy przemysłowej powinien być przeznaczony do intensywnej pracy i cechować się wysoką bezawaryjnością. Dla zachowania efektywnej i nieprzerwanej płynności ruchu w obiekcie powinno wybierać się napędy z zasilaniem awaryjnym, które sprawdzi się nawet podczas poważnej awarii zasilania głównego. Zapasowe akumulatory sprawią, że napęd będzie działał płynnie podczas wszelkich awarii w dostawie prądu. Równie istotne jest ręczne zasilanie przy pomocy korb oraz łańcuchów, które zapewni niczym nieskrępowany dostęp do budynku przemysłowego, nawet kiedy całkowicie zabraknie źródła zasilania. Stopień automatyzacji i wybrane udogodnienia najlepiej dostosować do indywidualnych potrzeb podczas rozmowy ze specjalistą. Jednak ze względu na renomowanego producenta i wysoką bezawaryjność wśród polecanych napędów do bram przemysłowych znalazły się: Sommer GIGAsedo Totmann– jest to wersja ekonomiczna napędu do bram przemysłowych.

Sterowanie nie posiada możliwości rozbudowania o dodatkowe funkcje. Sommer GIGAsedo Automat – napęd w dwóch wersjach: 25 obr/min, 100 Nm do bram o maksymalnej masie 450 Kg oraz 18 obr/min, 140 Nm dla bram o maksymalnej masie 600 Kg. Sterowanie GIGAcontroll R2 – spełnia wszelkie wymagania i nadaje się do zastosowań każdego rodzaju. Przeznaczone do silników z mechanicznymi, elektronicznymi wyłącznikami krańcowymi oraz napędów ze zintegrowanym falownikiem.

Czytaj dodatkowo:

 

Praktyczne akcesoria do automatycznych napędów

napęd przemysłowy sommer

Jednym z najważniejszych akcesoriów do automatycznych napędów są fotokomórki. Odpowiadają one za bezpieczeństwo pracy bramy. Kiedy fotokomórka napotka przeszkodę w świetle bramy, ruch zostaje natychmiast wstrzymany lub odwrócony. Przydatna okazuje się także funkcja finger protection, która zapobiega przypadkowemu przytrzaśnięciu palców i całkowicie wyklucza ryzyko wypadków z udziałem automatycznej bramy. Kolejnym przydatnym akcesorium jest awaryjne zasilanie akumulatorowe, które pozwala na płynną pracę bramy podczas przerw w dostawie energii elektrycznej. Automatyczny napęd można wyposażyć również w światła ostrzegawcze, które są sygnałem o rozpoczęciu pracy bramy. Lampy ostrzegawcze wpływają na bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pobliżu obiektu przemysłowego. Przydatna okazuje się także funkcja częściowego otwierania bramy oraz wygodna furtka serwisowa.

 

Ile kosztuje automatyczna brama przemysłowa?

Każda automatyczna brama przemysłowa jest wyceniania w sposób indywidualny. Ostateczna cena zależy od tego, czy użytkownik wybiera nową bramę wraz z systemem, czy decyduje się na automatyzację istniejącej bramy. Nie bez znaczenia pozostaje także wybrany system, stopień automatyzacji, przebieg montażu oraz akcesoria dodatkowe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztowała Twoja automatyczna brama przemysłowa, skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej wyceny.   Bramy przemysłowe to produkty, które powinny być skrojone na miarę potrzeb danego obiektu. Wszelkie wymiary, dodatki, tworzywo oraz stopień automatyzacji wybiera się na podstawie indywidualnych oczekiwań odbiorcy. Elastyczna oferta wpisuje się w specyfikę obiektów przemysłowych i sprawia, że każdy użytkownik może znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie. Jeżeli szukasz solidnej firmy znającej potrzeby klientów z sektora przemysłu, skontaktuj się z MIGAS-DOOR i pozwól nam stworzyć bramę idealną dla Twojego obiektu.

Czytaj więcej: