Brama garażowa zwykle jest zamawiana podczas zamykania stanu surowego budynku, jednak zdarzają się także sytuacje, kiedy decydujemy się na wymianę drzwi garażowych w pełni funkcjonującym budynku. Kluczowym aspektem dla sprawnego działania bramy, jest odpowiednie określenie jej wymiarów. Migas-Door produkuje i instaluje bramy o niestandardowych wymiarach, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Świadczy swoje usługi kompleksowo, oferuje darmową konsultację na każdym etapie prac, a także projektuje, montuje oraz zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Spis treści:
- Jak prawidłowo zmierzyć bramę garażową?
- Jakie są standardowe wymiary otworu pod bramę garażową?
- Przygotowanie otworu dla bramy garażowej, o czym warto pamiętać?
- Brama garażowa na wymiar – dlaczego warto?
- Jaką wybrać bramę do garażu?
- Segmentowe bramy garażowe
- Dwuskrzydłowe bramy garażowe
- Przesuwne bramy garażowe
- Ile kosztuje brama garażowa?
Jak prawidłowo zmierzyć bramę garażową?
Mierząc garaż, należy podać szerokość i wysokość otworu. Są to najważniejsze parametry określające wielkość światła wjazdu. Mierząc otwór pod bramę garażową, nie można pominąć także nadproża. Pod tym pojęciem kryje się wysokość mierzona od sufitu do górnego końca otworu. Należy także sprawdzić, jaka odległość dzieli krańce otworu od ścian bocznych. Nie można zapomnieć o tym, jak ważny jest sposób prowadzenia bramy oraz jej ogólny typ. To właśnie od rodzaju bramy garażowej zależy to, ile miejsca potrzeba na jej prawidłowe zamontowanie.
Warto także uwzględnić miejsce na montaż automatycznego napędu wraz z przewodami. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, czy w obrębie przestrzeni przeznaczonej na montaż bramy, występują przeszkody takie jak belki sufitowe, rury, czy okna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiarów dokonać samodzielnie, ale można także skorzystać z kompleksowej usługi oferowanej przez Migas-Door, która obejmuje pomiar, produkcję, montaż i automatyzację bramy.
Jakie są standardowe wymiary otworu pod bramę garażową?
Najpopularniejszymi rozwiązaniami są bramy garażowe o szerokości od 200 do 250 cm i wysokości od 200 do 260 cm. Optymalne wymiary bramy garażowej powinny zostać dobrane do sposobu użytkowania garażu, uwzględniając przy tym liczbę garażowych pojazdów.
Brama garażowa na jedno auto
Oferty producentów bram garażowych oferują wiele rozwiązań o zróżnicowanej szerokości. Niewielkie garaże jednostanowiskowe mogą zostać wyposażone w wąskie bramy o szerokości zaledwie 1,8 metra. Co do zasady, zaleca się jednak, aby minimalna szerokość drzwi garażowych wynosiła w takim przypadku 2,25-2,5 metra. Takie wymiary pozwalają na swobodne manewrowanie pojazdem, bez obaw o zarysowania i uszkodzenia.
Brama garażowa na dwa auta
Przyjmuje się, że brama garażowa na dwa auta powinna mieć minimum 5 metrów szerokości. Jeżeli planujemy użytkowanie garażu w celu przechowywania samochodu i jednośladu takiego jak motocykl lub skuter, możemy zdecydować się na bramę o szerokości 3 metrów.
W przypadku standardowych bram, wymiary zamykają się w określonych ramach:
- wysokość 200-260 cm,
- szerokość 200-250 cm dla bram pojedynczych,
- 400-500 cm dla bram podwójnych.
W przypadku, gdy powyższe wymiary nie wpasowują się w indywidualnym planem budowy garażu, Migas-Door oferuje możliwość stworzenia bramy garażowej dostosowanej do indywidualnych pomiarów. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji bram o niestandardowych wymiarach i nietypowych wielkościach.
Warto zwrócić także uwagę na dostosowanie wysokości bramy do indywidualnych preferencji. Standardowe auto osobowe, SUV lub pojazd z bagażnikiem dachowym swobodnie przejedzie przez bramę o wysokości 250 cm. Jeżeli w garażu mają parkować busy, samochody dostawcze lub nietypowe pojazdy, warto pokusić się o zamówienie bramy garażowej o wysokości 300-350 cm. W kontekście wysokości bramy istotnym aspektem jest także wysokość sufitu, która w garażach i w pomieszczeniach gospodarczych powinna wynosić minimum 220 cm.
Cytat
Przygotowanie otworu dla bramy garażowej, o czym warto pamiętać?

Brama garażowa w kolorze antracyt w wykonaniu Migas-Door
Jak wspomnieliśmy, wybierając bramę garażową, należy zwrócić uwagę na:
✅ szerokość bramy – przestrzeń pomiędzy ścianami otworu,
✅ wysokość bramy – przestrzeń mierzona od posadzki do nadproża,
✅ wysokość nadproża – mierzona od sufitu do końca nadproża,
✅ szerokość ścian bocznych – mierzona po obu stronach otworu, od krawędzi do ściany bocznej garażu,
✅ głębokość garażu – liczona od nadproża do tylnej ściany budynku.
Przygotowanie ściany. Jak przygotować ścianę pod montaż bramy garażowej?
Ściana, na której planuje się montaż bramy garażowej powinna być odpowiednio przygotowana przed rozpoczęciem prac związanych z bramą. Najlepiej, aby wszelkie prace budowlane w obrębie garażu były już zakończone, choć zdarza się, że nie jest to możliwe. Istotnym aspektem, którego należy dopilnować przed rozpoczęciem montażu bramy garażowej, jest wyrównanie, wytynkowanie i pomalowanie ścian.
Równe podłoże pod bramę garażową. Dlaczego tak ważna jest równa wylewka?
Niezwykle ważne jest także wypoziomowanie i wykończenie posadzki oraz sufitu. Powierzchnie te powinny być możliwie najbardziej równe, idealnie równoległe względem siebie, aby móc bez przeszkód zamontować i korzystać z bramy działającej płynnie i zapewniającej szczelne zamknięcie. Instalacja bramy garażowej powinna w miarę możliwości rozpocząć się, gdy podłoga przybierze już ostateczną postać. Szczególnie istotne jest wykończenie posadzki w przypadku bram z prowadnicami.
Instalacje elektryczne. Jak przeprowadzić kable i napęd w bramie garażowej?
Jeśli planowane jest zainstalowanie bramy automatycznej (bądź montaż napędu w przyszłości) warto już na samym początku zadbać o odpowiednie miejsce na przeprowadzenie instalacji elektrycznej. Przewody wraz z gniazdem (najczęściej ulokowanym w suficie) można przewidzieć i przeprowadzić jeszcze przed tynkowaniem ścian, dzięki czemu nie będzie konieczne ingerowanie i kucie ścian podczas instalacji bramy garażowej.
Ocieplenie garażu. Czy warto ocieplać garaż od środka?
Ocieplenie garażu często jest elementem pomijanym, jednak proces ten ma ogromne znaczenie. Wykonanie ocieplenia garażu od wewnątrz umożliwia utrzymanie stabilnej temperatury, wpływa również na użytkowanie samochodu, który narażony na skrajne temperatury mógłby mieć problem z rozruchem. Ocieplony garaż ulokowany w bryle budynku również nie będzie powodował znaczących strat ciepła, co wpływa na energooszczędność całego budynku. Dodatkową ochronę przed utratą ciepła można zapewnić zaopatrując bramę garażową w warstwę ocieplenia.
Ocieplenie otworu bramy garażowej
Poza ociepleniem ścian i samej bramy garażowej warto także zadbać o ocieplenie otworu bramy garażowej oraz ościeża. Dzięki tym elementom możliwe jest zredukowanie strat ciepła poprzez mostki termiczne. O ociepleniu otworu należy pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem instalacji bramy bramy, gdyż dotarcie do wszelkich zakamarków, przez które dochodzi do utraty ciepła, po montażu będzie utrudnione. Dodatkowo, zastosowanie ocieplenia po montażu bramy może narażać ją na uszkodzenia i zabrudzenia.
Kiedy montować bramę garażową? Czy powinno się montować bramę garażową przed zakończeniem prac wykończeniowych?
Przygotowując otwór pod bramę garażową, należy pamiętać, aby pomiarów dokonywać po zakończeniu prac wykończeniowych. Takie postępowanie jest gwarancją dla sprawnego działania i uniknięcia uszkodzeń mechanizmów. Ściany wewnętrzne i sufit powinny być wypoziomowane i wytynkowane, szczególnie jeżeli nasz wybór padnie na bramę, do której montażu wykorzystywane są prowadnice. Montaż bramy powinien być przeprowadzany po ułożeniu posadzki. Równość podłoża gwarantuje szczelne zamykanie się bramy. Warto także uwzględnić przestrzeń na zamontowanie elektrycznego napędu do bramy, wraz z miejscem na przewody.
To może Ci się przydać: Jak przygotować otwór pod bramę garażową?
Brama garażowa na wymiar – dlaczego warto?

Brama garażowa w wykonaniu Migas-Door
Brama garażowa jest jednym z najważniejszych elementów garażu. Warto więc pochylić się nad nią i wybrać taką, która będzie odpowiadała na indywidualne potrzeby danego klienta.
Dlaczego warto wybrać bramę na wymiar? Ponieważ poza rodzajem, formą czy kolorystyką najistotniejszym aspektem jest dobór wymiaru.
W naszej firmie to nie budynek bądź przygotowany uprzednio garaż musi zostać dostosowany do istniejącej bramy, bo to brama jest “szyta na miarę” potrzeb danego obiektu i jej przyszłych użytkowników. W Migas-Door brama garażowa na wymiar jest idealnie dopasowana do przestrzeni – zajmuje dokładnie tyle miejsca, ile potrzeba, bez zbędnych strat. Dzięki temu klient może w pełni wykorzystać powierzchnię swojego garażu. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych firm, u nas brak standardowych wymiarów nie wiąże się z dodatkowymi opłatami ani koniecznością kompromisów, takich jak zakup tańszej, gotowej bramy i jej kosztowna adaptacja. Nasze przedsiębiorstwo dokładnie doradzi w kwestii wyboru, ale również zaprojektuje, stworzy i zainstaluje idealnie dopasowaną bramę.
Jaką wybrać bramę do garażu?
Na rynku dostępnych jest kilka wiodących rodzajów bram, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem otwierania się oraz liczbą skrzydeł. Do dyspozycji mamy typy, takie jak bramy garażowe segmentowe, dwuskrzydłowe czy przesuwne. Podczas wyboru należy kierować się przede wszystkimi własnymi potrzebami, posiadanym garażem oraz możliwościami danego budynku, a także ukształtowaniem terenu posesji i formą wjazdu. Czasami wybór jest ten bardziej skomplikowany, co może wymagać konsultacji z producentem bram garażowych.
Po podjęciu decyzji o typie bramy do wyboru pozostają kwestie wizualne. Migas-Door oferuje pełną gamę kolorów bram oraz dodatki, takie jak furtki wejściowe, dzięki którym nie jest konieczne otwieranie całej bramy garażowej podczas przechodzenia, a także otwory wentylacyjne, przeszklenia i systemy automatyki.
Przeczytaj też: Jak dobrać bramę garażową? Rodzaje bram, wymiary, napędy
Segmentowe bramy garażowe

Brama segmentowa, przeszklona do obiektów przemysłowych

Bramy garażowe segmentowe antracytowe z nierdzewnymi okienkami dla domu jednorodzinnego w wykonaniu Migas-Door
Segmentowe bramy garażowe Migas-Door są nowoczesne, bezpieczne i atrakcyjne wizualnie. Ich konstrukcja składa się z paneli połączonych za pomocą trwałych zawiasów. Surowcem wykorzystywanym do wykonania segmentowej bramy garażowej jest ocynkowana, stalowa blacha, którą cechuje odporność na działanie czynników atmosferycznych. Brama pokrywana jest farbą poliestrową lub okleiną. Segmentowe bramy garażowe nadają się do zamontowania w prawie każdym otworze. Rozwiązanie zapewnia oszczędność miejsca, ponieważ otwarta brama pozostaje w górze, dzięki czemu nie zabiera przestrzeni na podjeździe, ani wewnątrz budynku.
Czytaj więcej na temat bram segmentowych:
- Brama garażowa segmentowa – jak dobrać odpowiednią?
- Brama garażowa segmentowa – idealne rozwiązanie dla małej przestrzeni
- Bramy garażowe segmentowe – dlaczego są najczęściej wybieranymi bramami?
Migas-Door oferuje bramy garażowe w wielu wzorach i kolorach paneli, dobieranych z palety kolorów RAL. Klient decyduje, czy chce skorzystać z kolorów standardowych, czy też indywidualnie wybrać tonację i barwę projektowanej bramy. Poza lakierem w wybranym kolorze brama może też zostać wykończona lakierem matowym i strukturalnym lub okleinowana. Segmentowe bramy garażowe dopasowywane są do indywidualnych potrzeb klienta również pod względem automatyzacji i instalacji napędu.
Zobacz również nasz poradnik: Główne zasady przy wyborze koloru bramy garażowej
Dwuskrzydłowe bramy garażowe

Brama dwuskrzydłowa do garażu podziemnego w wykonaniu Migas-Door
Ponadczasowe, tradycyjne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku starszych posesji. Warto jednak pamiętać, że skrzydła bramy otwierają się na boki, przez co wymagają odpowiedniej przestrzeni przed garażem. Co ważne, brama dwuskrzydłowa nie wymaga montażu bocznych filarów, ani obecności nadproża, dzięki czemu brama może być jedynie nieznacznie niższa niż sam garaż. Warto pamiętać także o tym, że skrzydła bramy mogą zostać wykonane w wersji asymetrycznej.

Brama dwuskrzydłowa garażowa w wykonaniu Migas-Door
Bramy garażowe dwuskrzydłowe mogą być wykonane w dwóch typach: panelowym i trapezowym.
- Typ panelowy w standardzie jest dostępny wyłącznie w wersji ocieplonej. W tym przypadku panele wykonane z blachy stalowej ocynkowanej wypełniane są pianką poliuretanową, a skrzydła bramy zwieńczone specjalnymi gumowymi uszczelkami.
- Z kolei typ trapezowy może zostać ocieplony wełną mineralną o grubości 20 milimetrów. Migas-Door oferuje też docieplenie bramy za pomocą wełny mineralnej o grubości 50 milimetrów.
Zarówno w przypadku bramy garażowej dwuskrzydłowej panelowej, jak i trapezowej, możliwe jest wykonanie przeszkleń, kratek wentylacyjnych, stopek blokujących, samozamykaczy, furtek czy też automatycznych napędów elektrycznych.
Bramy mogą być wykończone w wybranym kolorze dostępnym w standardzie lub też z palety RAL oraz spośród oklein drewnopodobnych, takich jak:
- złoty dąb,
- orzech,
- mahoń
- czy dąb rustykalny.
Przesuwne bramy garażowe

Brama podwieszana przesuwna przemysłowa w wykonaniu Migas-Door
Jest to nowoczesna propozycja dla miłośników estetyki i komfortu. Prosta, bezprogowa konstrukcja i wyprofilowana szyna jezdna są gwarancją cichej, bezawaryjnej pracy. Skrzydła bramy poruszają się po szynie, która mocowana jest do nadproża, co oznacza, że przy wyborze bramy przesuwnej nie zachodzi konieczność zamontowania prowadnicy w posadzce. Ten rodzaj bram idealnie sprawdza się w niskich garażach i budynkach o nietypowej konstrukcji ze skośnym dachem.
Tak jak w przypadku bram dwuskrzydłowych, tak i bramy przesuwne produkowane są w dwóch typach – panelowym i trapezowym.
- Typ panelowy zbudowany jest z paneli z blachy stalowej ocynkowanej wypełnionych pianką poliuretanową o grubości 40 milimetrów.
- Z kolei przesuwne bramy garażowe trapezowe tworzone są z blachy stalowej z możliwością jej docieplenia wełną mineralną o grubości 50 milimetrów.
Klient, według własnych potrzeb, może dodatkowo dobrać furtkę serwisową, kratki wentylacyjne oraz przeszklenia z szyby zespolonej, poliwęglanu jednokomorowego lub okienek złożonych z podwójnej szyby akrylowej osadzonej w obudowie z ABS.
Zwieńczeniem wybranej, przesuwnej bramy garażowej będzie jej kolorystyka. Migas-Door oferuje szeroki wachlarz barw z palety RAL i NCS, a w przypadku bramy panelowej możliwe jest także wybranie drewnopodobnych przetłoczeń w okleinie:
- złoty dąb,
- orzech
- lub mahoń.
Ile kosztuje brama garażowa?
Cena bramy garażowej jest zależna od wielu złożonych czynników. Mowa tu o wymiarach bramy, rodzaju materiałów użytych do jej wykonania, czy obecności i rodzaju napędu automatycznego.
W Migas-Door każda realizacja jest wyceniana w sposób indywidualny. Zapraszamy do kontaktu w celu dokonania darmowej wyceny.
Dalsza lektura:
- Kompletny przewodnik po bramach garażowych
- Wszystko, co musisz wiedzieć o drzwiach i bramach garażowych dwuskrzydłowych!
- Bramy garażowe segmentowe – dlaczego są najczęściej wybieranymi bramami?