fbpx

Brama wjazdowa do warsztatu samochodowego to nie tylko wizytówka, która wita klientów, ale także kluczowy element konstrukcyjny. Powinna być dostosowana do intensywnego użytkowania, zapewniać wysoki poziom termoizolacji i chronić kosztowne wyposażenie warsztatu przed nieproszonymi gośćmi. Należy także precyzyjnie dobrać wymiary bramy tak, aby umożliwić swobodny przejazd pojazdów o różnych gabarytach.

 

Spis treści:

 

Producent bram przemysłowych  

Brama do nowoczesnego warsztatu samochodowego – co dają przeszklenia?

Bramy do warsztatów samochodowych nie muszą przyjmować formy blaszanych gigantów. Coraz częściej spotyka się realizacje wzbogacone o okna i panele doświetlające. Obecność szklanych elementów podnosi estetykę bramy. Ponadto przeszklone bramy do warsztatów samochodowych zapewniają obecność światła dziennego w obiekcie. Światło dzienne to nie tylko większy komfort pracy, ale także obniżenie rachunków za energię elektryczną. Przeszklenia mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo warsztatu, ponieważ dają możliwość kontrolowania tego, co dzieje się wokół budynku.

Zabudowana brama do warsztatu samochodowego – kiedy ją wybrać?

Jeżeli brama nie znajduje się w reprezentacyjnej części posesji, a inwestor chce zminimalizować koszty, może wybrać bramę w pełni zabudowaną. Prosta konstrukcja zmniejsza nie tylko koszt produkcji, ale także czas realizacji zamówienia. Ograniczony budżet to nie jedyna przesłanka do wybrania zabudowanej bramy. Jest to doskonałe rozwiązanie również wtedy, gdy dana część warsztatu pełni funkcję magazynową, a pracownicy nie spędzają w niej zbyt dużo czasu. Wówczas sztuczne oświetlenie w pełni wystarczy do odnalezienia potrzebnych narzędzi czy materiałów. Z przeszkleń można zrezygnować także wtedy, kiedy brama pozostaje stale otwarta w godzinach pracy warsztatu. Dodatkowe panele doświetlające nie są potrzebne również wówczas, gdy warsztat został wyposażony w duże okna, które zapewniają dostęp dziennego światła. Przeszklona brama warsztatowa nie sprawdzi się także w specjalistycznych pomieszczeniach, w których należy ograniczyć obecność światła ze względu na specyfikę wykonywanych prac.

Kiedy brama z przeszkleniami jest niezbędna?

Chociaż brama warsztatowa z panelami doświetlającymi jest nieco droższa niż standardowa wersja, istnieją sytuację, w których warto zainwestować w takie rozwiązanie. Brama z przeszkleniami sprawdzi się w małych, ciemnych warsztatach, w których brakuje standardowych okien. Panele doświetlające nie tylko rozjaśnią wnętrze garażu, ale także optycznie je powiększą. Okna i przeszklenia na pewno zostaną docenione przez pracowników warsztatu, którzy spędzają w nim cały dzień. Dostęp do światła dziennego wpływa na wydajność pracowników i znacząco zwiększa ich komfort. Jak już wspomnieliśmy, obecność przeszkleń umożliwia kontrolowanie wydarzeń, które mają miejsce przed warsztatem. Dzięki oknom można z łatwością zareagować na przyjazd dostawcy lub nowego klienta. Nie sposób pominąć także tego, że obecność przeszkleń wpływa korzystnie na prezencję bramy.

Przeczytaj też: Czym kierować się przy wyborze bramy przemysłowej?

Brama warsztatowa z furtką serwisową

Oprócz paneli doświetlających i okienek warto rozważyć wyposażenie bramy w furtkę serwisową. Doskonałym wyborem jest furtka o świetle przejścia: 840×2000 mm. Pozwala ona na swobodny dostęp do warsztatu bez konieczności otwierania całej bramy. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza częstotliwość eksploatacji bramy warsztatowej i przedłuża jej żywotność, ale także minimalizuje utratę ciepła z wnętrza budynku.

Jakie wymiary powinna mieć brama do warsztatu samochodowego?

W sytuacji, gdy warsztat samochodowy skupia się na obsłudze samochodów osobowych, odpowiednia będzie brama o wymiarach 3000×3000 mm. Pozwoli to także na wjazd większości aut dostawczych. Jeżeli działalność warsztatu jest szersza i obejmuje także busy, warto postawić na bramę o wymiarach 3500×3500 mm. Najlepiej jednak skorzystać z usług renomowanego producenta i wybrać bramę przemysłową na wymiar.

Jakie są rodzaje bram przemysłowych?

Inwestorzy z dziedziny przemysłu mogą wybrać spośród kilku wariantów, wśród których znajdują się:

  • bramy segmentowe,
  • bramy harmonijkowe,
  • bramy przesuwne,
  • bramy dwuskrzydłowe.

Rodzaj bramy należy dobrać do specyfiki i wymiarów obiektu. Należy wziąć pod uwagę także warunki zabudowy wpływające bezpośrednio na możliwość swobodnego montażu. Warto pamiętać, że bramy przemysłowe są zazwyczaj duże i ciężkie, a ich ręczne otwieranie może nastręczać wielu problemów. Każda brama przemysłowa może zostać wyposażona w wygodny napęd elektryczny, który nie tylko podniesie komfort pracy, ale także zwiększy bezpieczeństwo na terenie warsztatu. Dzieje się tak, ponieważ przemysłową bramę automatyczną bardzo trudno sforsować, a ponadto można ją wyposażyć w akcesoria minimalizujące ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Mowa tu o fotokomórkach, które odwracają pracę bramy natychmiast po napotkaniu przeszkody oraz o lampach sygnalizujących pracę napędu.